menu menu

rowIT.co.nz

Race Schedule
entrants | draw | day sheets

Tuesday, 13th February 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 2 M Club 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
B 08:05       Race: 2  
C 08:10 3 M U22 2-
heat
Race: 1 All->Final
D 08:15 4 W Snr 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
E 08:20       Race: 2  
F 08:25 5 M Snr 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
G 08:30       Race: 2  
H 08:35       Race: 3  
I 08:40 6 W U22 4X-
heat
Race: 1 All->Final
J 08:45 8 - - CANCELLED - - Race: 1 All->Final
K   9 W Club 8+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
08:50       Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
L         Race: 2  
M 08:55 10 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
N 09:00       Race: 2  
O 09:05 11 M U22 4X-
heat
Race: 1 All->Final
P 09:10 12 M Prem 4X-
heat
Race: 1 All->Final
Q 09:15 13 W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
R 09:20       Race: 2  
S 09:25       Race: 3  
T 09:30 14 M Club 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
U 09:35       Race: 2  
V 09:40 15 W U22 2-
heat
Race: 1 All->Final
W 09:45 16 W Club 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
X 09:50       Race: 2  
09:55 14 M Club 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
Y   16 W Club 1X
heat
Race: 3  
10:00 14 M Club 4X-
heat
Race: 2  
Z   17 M Snr 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
A 10:05       Race: 2  
B 10:10 18 W Snr 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
C 10:15       Race: 2  
D 10:20 19 M U20 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
E 10:25       Race: 2  
F 10:30 20 M Prem 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
G 10:35       Race: 2  
H 10:40 21 M O15 Prem 1X (L)
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
10:45 18 W Snr 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
I   21 M O15 Prem 1X (L)
heat
Race: 2  
J 10:50 22 W O15 Prem 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
K 10:55 23 W Prem 2-
heat
Race: 1 All->Final
L 11:00 24 W U20 2X
heat
Race: 1 All->Final
M 11:05 25 W U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
N 11:10 26 M Club 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6,7->Repechage
O 11:15       Race: 2  
P 11:20       Race: 3  
Q 11:25       Race: 4  
R 11:30       Race: 5  
S 11:35       Race: 6  
T   27 M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
U 11:40 28 M U22 2X
heat
Race: 1 All->Final
V 11:45 29 W Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
W 11:50 30 W Club 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
11:55 26 M Club 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6,7->Repechage
X   30 W Club 4X-
heat
Race: 2  
Y 12:00 31 M U20 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
12:05 26 M Club 1X
heat
Race: 2  
Z   31 M U20 1X
heat
Race: 2  
A 12:10       Race: 3  
12:15 26 M Club 1X
heat
Race: 3  
B   32 W Prem 2X
heat
Race: 1 All->Final
C 12:20 33 M Prem 2X
heat
Race: 1 All->Final
D 12:25 34 M Snr 8+
heat
Race: 1 All->Final
E 12:30 35 W Snr 8+
heat
Race: 1 All->Final
12:55 30 W Club 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
13:00       Race: 2  
F   37 M Club 2X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 13:05       Race: 2  
H 13:10       Race: 3  
I 13:15       Race: 4  
J 13:20 38 W U22 1X
heat
Race: 1 All->Final
K 13:25 39 W Prem 4-
heat
Race: 1 All->Final
13:30 32 W Prem 2X
heat
Race: 1 All->Final
L   40 M Prem 4-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
M 13:35       Race: 2  
N 13:40 41 M Nov 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
O 13:45       Race: 2  
P 13:50 42 W U20 2-
heat
Race: 1 All->Final
13:55 35 W Snr 8+
heat
Race: 1 All->Final
Q   43 W Club 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
R 14:00       Race: 2  
S 14:05 44 W Nov 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
T 14:10       Race: 2  
14:15 37 M Club 2X
heat
Race: 3  
U   45 W Snr 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
V 14:20       Race: 2  
W 14:25 48 W O15 Prem 1X (L)
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
X 14:30       Race: 2  
Y 14:35 49 M O15 Prem 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
14:40 39 W Prem 4-
heat
Race: 1 All->Final
Z   50 M Snr 1X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
A 14:45       Race: 2  
B 14:50       Race: 3  
C 14:55       Race: 4  
D 15:00 51 M Club 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
E 15:05       Race: 2  
F 15:10 52 M Nov 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 15:15       Race: 2  
H 15:20 53 W Club 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
I 15:25       Race: 2  
J 15:30 54 W U22 2X
heat
Race: 1 All->Final
K 15:35 55 M U20 2X
heat
Race: 1 All->Final
L 15:40 56 W Snr 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
15:45 47 W U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
M   56 W Snr 1X
heat
Race: 2  
N 15:50       Race: 3  
O 15:55 57 M U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
P 16:00 58 M Snr 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
Q 16:05       Race: 2  
R 16:10 59 M Prem 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
S 16:15       Race: 2  
T 16:20 60 W Prem 1X
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
U 16:25       Race: 2  
V 16:30 63 M Club 8+
heat
Race: 1 All->Final
W 16:35 64 W U20 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
X 16:40       Race: 2  
Y 16:45       Race: 3  
16:50 53 W Club 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
Z   65 M U22 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4,5,6,7,8->Final; Rest->Eliminated
A 16:55 66 M Snr 4-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
B 17:00       Race: 2  
C 17:05 67 W Snr 4-
heat
Race: 1 All->Final
D 17:10 68 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
E 17:15       Race: 2  
F 17:20 69 W Club 2X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 17:25       Race: 2  
H 17:30       Race: 3  
I 17:35       Race: 4  
17:40 58 M Snr 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
J   70 W Prem 8+
heat
Race: 1 All->Final
K 17:45 71 M Prem 8+
heat
Race: 1 All->Final
18:45 66 M Snr 4-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
19:35 70 W Prem 8+
heat
Race: 1 All->Final

Wednesday, 14th February 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 09:00 2 M Club 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
B 09:05       Race: 2  
C 09:10 4 W Snr 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
D 09:15       Race: 2  
E   5 M Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
F 09:20 9 W Club 8+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
G 09:40 10 M Nov 4X+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
H 09:45       Race: 2  
I 09:50 13 W Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
J 10:05 14 M Club 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
K 10:10       Race: 2  
L 10:15 16 W Club 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
M 10:25 17 M Snr 2-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
N 10:30       Race: 2  
O 10:35 18 W Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
P 10:40       Race: 2  
Q 10:45 19 M U20 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
R 10:50 20 M Prem 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
S 10:55 21 M O15 Prem 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
T 11:00       Race: 2  
U 11:05 26 M Club 1X
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest Eliminated
V 11:15       Race: 2  
W 11:20       Race: 3  
11:25 30 W Club 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
X 11:30 26 - - CANCELLED - - Race: 4  
Y   30 W Club 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Z 11:35       Race: 2  
A 11:40 31 M U20 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
12:05 37 M Club 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
B 13:20       Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
C 13:25       Race: 2  
D 13:30       Race: 3  
E 13:35       Race: 4  
F 13:40 40 M Prem 4-
repechage
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
G 13:45       Race: 2  
  53 W Club 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
H 13:50 41 M Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
I 13:55 43 W Club 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
J 14:00 44 W Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
K 14:05       Race: 2  
L   45 W Snr 2-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
M 14:10       Race: 2  
  58 M Snr 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
N 14:15 48 W O15 Prem 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
O 14:20 50 M Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
P 14:25       Race: 2  
Q 14:30       Race: 3  
R 14:35       Race: 4  
S 14:40 51 M Club 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
T 14:45 52 M Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
U 14:50       Race: 2  
V 14:55 53 W Club 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
  66 M Snr 4-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
W 15:00 53 W Club 4+
repechage
Race: 2  
X 15:05 56 W Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
Y 15:20 58 M Snr 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Z 15:25       Race: 2  
A 15:30 59 M Prem 1X
repechage
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
B 15:35       Race: 2  
C 15:40 60 W Prem 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
D 15:45       Race: 2  
E 15:50 64 W U20 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
F 15:55 68 W Nov 4X+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
G 16:00       Race: 2  
H 16:05 66 M Snr 4-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
I 16:10       Race: 2  
J 16:15 69 W Club 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
K 16:20       Race: 2  
L 16:25       Race: 3  
M 16:30       Race: 4  

Thursday, 15th February 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 09:00 64 W U20 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
B 09:05       Race: 2  
C 09:20 5 M Snr 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
D 09:25       Race: 2  
E 09:40 13 W Nov 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
F 09:45       Race: 2  
G 10:00 16 W Club 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
H 10:05       Race: 2  
I 10:20 26 M Club 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
J 10:25       Race: 2  
K 11:40 31 M U20 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
L 11:45       Race: 2  
M 11:50 37 M Club 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
N 11:55       Race: 2  
Q 12:00 56 W Snr 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
R 12:05       Race: 2  
S 12:10 69 W Club 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
T 12:15       Race: 2  
O 12:30 50 M Snr 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
P 12:35       Race: 2  

Friday, 16th February 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:35 47 W U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
B 07:40       Race: 2  
C 07:45       Race: 3  
D 08:00 1 M/W Open 1X (P)
final
Race: A  
E 08:15 2 M Club 4+
final
Race: A  
F 08:30 3 M U22 2-
final
Race: A  
G 08:45 4 W Snr 4X-
final
Race: A  
H 08:50 5 M Snr 2X
final
Race: B  
I 09:00       Race: A  
J 09:15 6 W U22 4X-
final
Race: A  
K 09:30 8 - - CANCELLED - - Race: A  
L 09:45 9 W Club 8+
final
Race: A  
M 10:00 10 M Nov 4X+
final
Race: A  
N 10:15 11 M U22 4X-
final
Race: A  
O 10:20 12 M Prem 4X-
final
Race: A  
P 10:30 13 W Nov 2X
final
Race: A  
Q 10:35       Race: B  
R 10:45 14 M Club 4X-
final
Race: A  
S 11:00 15 W U22 2-
final
Race: A  
T 11:05 16 W Club 1X
final
Race: B  
U 11:15       Race: A  
V 11:30 17 M Snr 2-
final
Race: A  
W 11:45 18 W Snr 2X
final
Race: A  
X 12:00 19 M U20 2-
final
Race: A  
Y 12:15 20 M Prem 2-
final
Race: A  
Z 12:20 21 M O15 Prem 1X (L)
final
Race: B  
A 12:30       Race: A  
B 12:45 22 W O15 Prem 2X (L)
final
Race: A  
C 12:50 61 M U19 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
D 13:00 23 W Prem 2-
final
Race: A  
E 13:05 61 M U19 2X
heat
Race: 2  
F 13:15 24 W U20 2X
final
Race: A  
G 13:20 62 W U19 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
H 13:30 25 W U22 4-
final
Race: A  
I 13:35 26 M Club 1X
final
Race: B  
J 13:45       Race: A  
K 14:00 27 M Nov 8+
final
Race: A  
L 14:05 62 W U19 4+
heat
Race: 2  
M 14:15 28 M U22 2X
final
Race: A  
  63 M Club 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 14:30 29 W Nov 8+
final
Race: A  
O 14:45 30 W Club 4X-
final
Race: A  
P 14:50 31 M U20 1X
final
Race: B  
Q 15:00       Race: A  
R 15:15 32 W Prem 2X
final
Race: A  
S 15:30 33 M Prem 2X
final
Race: A  
T 15:45 34 M Snr 8+
final
Race: A  
U 16:00 35 W Snr 8+
final
Race: A  

Saturday, 17th February 2018

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:05 37 M Club 2X
final
Race: B  
B 08:15       Race: A  
C 08:30 38 W U22 1X
final
Race: A  
D 08:45 39 W Prem 4-
final
Race: A  
E 08:50 40 - - CANCELLED - - Race: B  
F 09:00       Race: A  
G 09:15 41 M Nov 4+
final
Race: A  
H 09:30 42 W U20 2-
final
Race: A  
I 09:45 43 W Club 2-
final
Race: A  
J 10:00 44 W Nov 4+
final
Race: A  
K 10:15 45 W Snr 2-
final
Race: A  
L 10:30 46 M U19 4+
final
Race: A  
M 10:45 47 W U19 2X
final
Race: A  
N 11:00 48 W O15 Prem 1X (L)
final
Race: A  
O 11:15 49 M O15 Prem 2X (L)
final
Race: A  
P 11:20 50 M Snr 1X
final
Race: B  
Q 11:30       Race: A  
R 11:45 51 M Club 2-
final
Race: A  
S 12:00 52 M Nov 2X
final
Race: A  
T 12:15 53 W Club 4+
final
Race: A  
U 12:30 54 W U22 2X
final
Race: A  
V 12:45 55 M U20 2X
final
Race: A  
W 12:50 56 W Snr 1X
final
Race: B  
X 13:00       Race: A  
Y 13:15 57 M U22 4-
final
Race: A  
Z 13:30 58 M Snr 4X-
final
Race: A  
A 13:35 59 - - CANCELLED - - Race: B  
B 13:45       Race: A  
C 13:50 60 W Prem 1X
final
Race: B  
D 14:00       Race: A  
E 14:15 61 M U19 2X
final
Race: A  
F 14:30 62 W U19 4+
final
Race: A  
G 14:45 63 M Club 8+
final
Race: A  
H 14:50 64 W U20 1X
final
Race: B  
I 15:00       Race: A  
J 15:15 65 M U22 1X
final
Race: A  
K 15:30 66 M Snr 4-
final
Race: A  
L 15:45 67 W Snr 4-
final
Race: A  
M 16:00 68 W Nov 4X+
final
Race: A  
N 16:05 69 W Club 2X
final
Race: B  
O 16:15       Race: A  
P 16:30 70 W Prem 8+
final
Race: A  
Q 16:45 71 M Prem 8+
final
Race: A  

NZCC2018 Calendar

January 18
MTWTFSS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
 

February 18
MTWTFSS
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728 
 
KeyEntries open
  Entries close
Racing
Reserve day
Results published

NZCC2018 Venue

map of New Zealand

Lake Karapiro

North Island Northland Auckland Waikato Bay of Plenty Gisborne Hawkes Bay Taranaki Wanganui/Manawatu Wellington South Island Marlborough Nelson West Coast Canterbury Otago Southland