menu menu

rowIT.co.nz

Race Schedule
entrants | draw | day sheets

Saturday, 3rd December 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 1 B U16 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
B 08:04       Race: 2  
C 08:08       Race: 3  
D 08:12       Race: 4  
E 08:16       Race: 5  
F 08:20 2 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
G 08:24       Race: 2  
H 08:32 3 W Club 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
I 08:36       Race: 2  
J 08:40       Race: 3  
K 08:44       Race: 4  
L 08:48 4 M Snr 2-
heat
Race: 1 All->Final
M 08:52 5 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
N 08:56       Race: 2  
O 09:00 6 G U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd; R3,4,5>FB + 1F6
P 09:04       Race: 2  
Q 09:08       Race: 3  
R 09:12 7 M Prem 2-
heat
Race: 1 All->Final
S 09:16 8 W Prem 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
T 09:20       Race: 2  
U 09:24 9 W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
V 09:28       Race: 2  
W 09:32       Race: 3  
X 09:40 10 G U18 4+
heat
Race: 1 All->Final
Y 09:44 11 M Club 8X+
heat
Race: 1 All->Final
Z 09:48 12 W Snr 2X
heat
Race: 1 All->Final
A 09:52 13 B U18 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd; R3,4,5>FB + 1F6
B 09:56       Race: 2  
C 10:00       Race: 3  
D 10:04 14 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
E 10:08       Race: 2  
F 10:12 15 W Open 4-
heat
Race: 1 All->Final
G 10:16 16 W Club 2-
heat
Race: 1 All->Final
H 10:20 17 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
I 10:24       Race: 2  
J 10:32 18 G U18 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
K 10:36       Race: 2  
L 10:40       Race: 3  
M 10:44       Race: 4  
N 10:48       Race: 5  
O 10:52 19 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
P 10:56       Race: 2  
Q 11:00 20 B U18 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
R 11:04       Race: 2  
S 11:08       Race: 3  
T 11:12       Race: 4  
U 11:16       Race: 5  
V 11:20 21 M Club 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
W 11:24       Race: 2  
X 11:28 22 M Prem 1X
heat
Race: 1 All->Final
Y 11:32 23 M Snr 1X
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest
Z 11:36       Race: 2  
A 11:40 24 W Prem 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
B 11:44       Race: 2  
C 11:48       Race: 3  
D 11:52 25 W Snr 1X
heat
Race: 1 All->Final
E 11:56 26 W Club 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
F 12:00       Race: 2  
G 12:04 27 G U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
H 12:08 28 M Club 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
I 12:12       Race: 2  
J 12:16       Race: 3  
K 12:20 29 M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
L 12:24 30 W Nov 8X+
heat
Race: 1 All->Final
M 12:32 31 G U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
N 12:36       Race: 2  
O 12:40       Race: 3  
P 12:44 32 W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
Q 12:48       Race: 2  
R 12:52       Race: 3  
S 13:00 33 M Club 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
T 13:04       Race: 2  
U 13:08       Race: 3  
V 13:12 34 W Club 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
W 13:16       Race: 2  
X 13:21       Race: 3  
Y 13:24 35 B U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
Z 13:28       Race: 2  
A 13:32 36 B U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
B 13:36       Race: 2  
C 13:40       Race: 3  
D 13:44 37 M Prem 2X
heat
Race: 1 All->Final
E 13:48 38 W Prem 2X
heat
Race: 1 All->Final
F 13:52 39 M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
G 13:56       Race: 2  
H 14:00       Race: 3  
I 14:08 40 B U18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
J 14:12       Race: 2  
K 14:16 41 W Club 8X+
heat
Race: 1 All->Final
L 14:20 42 M Snr 2X
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest
M 14:24       Race: 2  
N 14:28 43 G U18 2-
heat
Race: 1 All->Final
O 14:32 44 B U16 4+
heat
Race: 1 All->Final
P 14:36 45 M Open 4-
heat
Race: 1 All->Final
Q 14:40 46 M Club 2-
heat
Race: 1 All->Final
R 14:44 47 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
S 14:48       Race: 2  
T 14:52       Race: 3  
U 14:56       Race: 4  
V 15:04 48 B U18 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
W 15:08       Race: 2  
X 15:12       Race: 3  
Y 15:16       Race: 4  
Z 15:20       Race: 5  
A 15:24 49 M Club 4+
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest
B 15:28       Race: 2  
C 15:32 50 G U18 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
D 15:36       Race: 2  
E 15:40       Race: 3  
F 15:44       Race: 4  
G 15:48       Race: 5  
H 15:52 51 W Club 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
I 15:56       Race: 2  
J 16:00 52 W Open 4X-
heat
Race: 1 All->Final
K 16:04 53 M Open 4X-
heat
Race: 1 All->Final
L 16:08 54 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
M 16:12       Race: 2  
N 16:16       Race: 3  
O 16:20 55 M Nov 8X+
heat
Race: 1 All->Final
P 16:24 56 W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
Q 16:28       Race: 2  
R 16:36 57 B U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
S 16:40 58 W Snr 2-
heat
Race: 1 All->Final
T 16:44 59 W Club 8+
heat
Race: 1 All->Final
U 16:48 60 M Club 8+
heat
Race: 1 All->Final
V 16:52 61 G U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
W 16:56 62 B U18 8+
heat
Race: 1 All->Final

Sunday, 4th December 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:30 1 B U16 1X
final
Race: B  
B 08:35       Race: A  
C 08:40 2 M Nov 4+
final
Race: A  
D 08:45 3 W Club 2X
final
Race: B  
E 08:50       Race: A  
F 08:55 4 M Snr 2-
final
Race: A  
G 09:00 5 G U18 4X+
final
Race: A  
H 09:05 6 G U16 2X
final
Race: B  
I 09:10       Race: A  
J 09:15 7 M Prem 2-
final
Race: A  
K 09:20 8 W Prem 2-
final
Race: A  
L 09:25 9 W Nov 2X
final
Race: A  
M 09:30 10 G U18 4+
final
Race: A  
N 09:35 11 M Club 8X+
final
Race: A  
O 09:40 12 W Snr 2X
final
Race: A  
P 09:45 13 B U18 2-
final
Race: B  
Q 09:50       Race: A  
R 09:55 14 G U16 4+
final
Race: A  
S 10:00 15 W Open 4-
final
Race: A  
T 10:05 16 W Club 2-
final
Race: A  
U 10:10 17 M Nov 4X+
final
Race: A  
V 10:20 18 G U18 1X
final
Race: B  
W 10:25       Race: A  
X 10:30 19 - - CANCELLED - - Race: B  
X   20 B U18 2X
final
Race: B  
Y 10:35       Race: A  
Z 10:40 19 B U16 4X+
final
Race: A  
A 10:45 21 M Club 4X-
final
Race: A  
B 10:50 22 M Prem 1X
final
Race: A  
C 10:55 23 M Snr 1X
final
Race: A  
D 11:00 24 W Prem 1X
final
Race: B  
E 11:05       Race: A  
F 11:10 25 W Snr 1X
final
Race: A  
G 11:15 26 W Club 4+
final
Race: A  
H 11:20 27 G U16 8+
final
Race: A  
I 11:25 28 M Club 1X
final
Race: B  
J 11:30       Race: A  
K 11:35 29 M Nov 8+
final
Race: A  
L 11:40 30 W Nov 8X+
final
Race: A  
M 11:45 31 G U16 1X
final
Race: B  
N 11:50       Race: A  
O 11:55 32 W Nov 4+
final
Race: B  
P 12:00       Race: A  
Q 12:10 33 M Club 2X
final
Race: B  
R 12:15       Race: A  
S 12:20 34 W Club 1X
final
Race: A  
T 12:25 35 B U18 4X+
final
Race: A  
U 12:30 36 - - CANCELLED - - Race: B  
V 12:35       Race: A  
W 12:40 37 M Prem 2X
final
Race: A  
X 12:45 38 W Prem 2X
final
Race: A  
Y 12:50 39 - - CANCELLED - - Race: B  
Z 12:55       Race: A  
A 13:00 40 B U18 4+
final
Race: A  
B 13:05 41 W Club 8X+
final
Race: A  
C 13:10 42 M Snr 2X
final
Race: A  
D 13:15 43 G U18 2-
final
Race: A  
E 13:20 44 B U16 4+
final
Race: A  
F 13:25 45 M Open 4-
final
Race: A  
G 13:30 46 M Club 2-
final
Race: A  
H 13:35 47 W Nov 4X+
final
Race: B  
I 13:40       Race: A  
J 13:50 48 B U18 1X
final
Race: B  
K 13:55       Race: A  
L 14:00 49 M Club 4+
final
Race: A  
M 14:05 50 G U18 2X
final
Race: B  
N 14:10       Race: A  
O 14:15 51 W Club 4X-
final
Race: A  
P 14:20 52 W Open 4X-
final
Race: A  
Q 14:25 53 M Open 4X-
final
Race: A  
R 14:30 54 G U16 4X+
final
Race: B  
S 14:35       Race: A  
T 14:40 55 M Nov 8X+
final
Race: A  
U 14:45 56 W Nov 8+
final
Race: A  
V 14:50 57 B U16 8+
final
Race: A  
W 14:55 58 W Snr 2-
final
Race: A  
X 15:00 59 W Club 8+
final
Race: A  
Y 15:05 60 M Club 8+
final
Race: A  
Z 15:10 61 G U18 8+
final
Race: A  
A 15:15 62 B U18 8+
final
Race: A  
Notes

NZRA Users. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

NZSSRA Users. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.

WKTC2016R2 Calendar

November 16
MTWTFSS
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 

December 16
MTWTFSS
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 
KeyEntries open
  Entries close
Racing
Reserve day
Results published

WKTC2016R2 Venue

map of New Zealand

Lake Karapiro

North Island Northland Auckland Waikato Bay of Plenty Gisborne Hawkes Bay Taranaki Wanganui/Manawatu Wellington South Island Marlborough Nelson West Coast Canterbury Otago Southland