menu menu

rowIT.co.nz

Race Schedule
- DRAFT -
entrants | draw | day sheets

The following race schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Saturday, 11th March 2017

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:30 1 B U17 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
B 07:34     Race: 2  
C 07:38     Race: 3  
D 07:42     Race: 4  
E 07:46 2 G U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
F 07:50     Race: 2  
G 07:54 3 B U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
H 07:58     Race: 2  
I 08:02     Race: 3  
J 08:06     Race: 4  
K 08:10 4 G U15 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
L 08:14     Race: 2  
M 08:18     Race: 3  
N 08:22     Race: 4  
O 08:26 5 B U18 2-
heat
Race: 1 All->Final
P 08:30 6 G U18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Q 08:34     Race: 2  
R 08:38     Race: 3  
S 08:42 7 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
T 08:46     Race: 2  
U 08:50     Race: 3  
V 08:54 8 G U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
W 08:58     Race: 2  
X 09:02     Race: 3  
Y 09:06     Race: 4  
Z 09:10 9 B N18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
A 09:14     Race: 2  
B 09:18     Race: 3  
C 09:22 10 G N18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
D 09:26     Race: 2  
E 09:30 11 B U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
F 09:34 12 G U17 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
G 09:38     Race: 2  
H 09:42     Race: 3  
I 09:46 13 B O15 4+ (L)
heat
Race: 1 All->Final
J 09:50 14 G U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
K 09:54     Race: 2  
L 09:58 15 B U18 4X+
heat
Race: 1 All->Final
M 10:02 16 G U18 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
N 10:06     Race: 2  
O 10:10 17 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 10:14     Race: 2  
Q 10:18 18 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 10:22     Race: 2  
S 10:26 19 B N18 8+
heat
Race: 1 All->Final
T 10:30 20 G O15 4+ (L)
heat
Race: 1 All->Final
U 10:34 21 B U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
V 10:38     Race: 2  
W 10:42     Race: 3  
X 10:46     Race: 4  
Y 10:50 22 G U17 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Z 10:54     Race: 2  
A 10:58     Race: 3  
B 11:02 23 B U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
C 11:06     Race: 2  
D 11:10 24 G N18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
E 11:14     Race: 2  
F 11:18     Race: 3  
G 11:22     Race: 4  
H 11:26 25 B U18 4+
heat
Race: 1 All->Final
I 11:30 26 G U18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
J 11:34     Race: 2  
K 11:38 27 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
L 11:42     Race: 2  
M 11:46     Race: 3  
N 11:50 28 B U16 2X
heat
Race: 1 1->A Final +3NF; Next Fastest 8->B Final
O 11:54     Race: 2  
P 11:58     Race: 3  
Q 12:02     Race: 4  
R 12:06     Race: 5  
S 12:10 29 G U18 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
T 12:14     Race: 2  
U 12:18 30 B U18 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
V 12:22     Race: 2  
W 12:26     Race: 3  
X 12:30 31 G U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Y 12:34     Race: 2  
Z 12:38     Race: 3  
A 12:42     Race: 4  
B 12:46 32 B U15 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
C 12:50     Race: 2  
D 12:54     Race: 3  
E 12:58 33 G U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
F 13:02 34 B U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
G 13:06     Race: 2  
H 13:10 35 G O15 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
I 13:14 36 B O15 2X (L)
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
J 13:18     Race: 2  
K 13:22 37 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
L 13:26     Race: 2  
M 13:30 38 B U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
N 13:34     Race: 2  
O 13:38 39 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 13:42     Race: 2  
Q 13:46 40 B U18 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 13:50     Race: 2  
S 13:54 41 G U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
T 13:58 42 B U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
U 14:02     Race: 2  
V 14:06 43 G U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
W 14:10     Race: 2  
X 14:14     Race: 3  
Y 14:18     Race: 4  
Z 14:22 44 B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
A 14:26     Race: 2  
B 14:30 45 G N18 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
C 14:34     Race: 2  
D 14:38     Race: 3  
E 14:42 46 B N18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
F 14:46     Race: 2  
G 14:50 47 G U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
H 14:54 48 G U16 2X
heat
Race: 1 1->A Final +3NF; Next Fastest 8->B Final
I 14:58     Race: 2  
J 15:02     Race: 3  
K 15:06     Race: 4  
L 15:10     Race: 5  
M 15:14 49 B U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
N 15:18     Race: 2  
O 15:22     Race: 3  
P 15:26     Race: 4  
Q 15:30 50 B U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
R 15:34 51 G U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
S 15:38 52 B U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
T 17:25 1 B U17 1X
final
Race: B  
U 17:30     Race: A  
V 17:40 2 G U17 4+
final
Race: A  
W 17:45 3 B U15 2X
final
Race: B  
X 17:50     Race: A  
Y 17:55 4 G U15 4X+
final
Race: B  
Z 18:00     Race: A  
A 18:10 5 B U18 2-
final
Race: A  
B 18:15 6 G U18 2X
final
Race: B  
C 18:20     Race: A  
D 18:25 7 B U16 4X+
final
Race: B  
E 18:30     Race: A  
F 18:35 8 G U16 1X
final
Race: B  
G 18:40     Race: A  
H 18:45 9 B N18 2X
final
Race: B  
I 18:50     Race: A  
J 19:00 10 G N18 8+
final
Race: A  

Sunday, 12th March 2017

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:30 11 B U17 8+
final
Race: A  
B 07:35 12 G U17 4X+
final
Race: B  
C 07:40     Race: A  
D 07:50 13 B O15 4+ (L)
final
Race: A  
E 08:00 14 G U15 4+
final
Race: A  
F 08:10 15 B U18 4X+
final
Race: A  
G 08:20 16 G U18 2-
final
Race: A  
H 08:30 17 B U16 4+
final
Race: A  
I 08:40 18 G U16 8+
final
Race: A  
J 08:50 19 B N18 8+
final
Race: A  
K 09:00 20 G O15 4+ (L)
final
Race: A  
L 09:05 21 B U17 2X
final
Race: B  
M 09:10     Race: A  
N 09:15 22 G U17 1X
final
Race: B  
O 09:20     Race: A  
P 09:30 23 B U15 8+
final
Race: A  
Q 09:35 24 G N18 2X
final
Race: B  
R 09:40     Race: A  
S 09:50 25 B U18 4+
final
Race: A  
T 10:00 26 G U18 4+
final
Race: A  
U 10:05 27 G U16 4X+
final
Race: B  
V 10:10     Race: A  
W 10:15 28 B U16 2X
final
Race: B  
X 10:20     Race: A  
Y 10:30 29 G U18 1X
final
Race: A  
Z 10:35 30 B U18 1X
final
Race: B  
A 10:40     Race: A  
B 10:45 31 G U15 2X
final
Race: B  
C 10:50     Race: A  
D 10:55 32 B U15 4X+
final
Race: B  
E 11:00     Race: A  
F 11:10 33 G U17 8+
final
Race: A  
G 11:20 34 B U17 4+
final
Race: A  
H 11:30 35 G O15 2X (L)
final
Race: A  
I 11:40 36 B O15 2X (L)
final
Race: A  
J 11:50 37 G U16 4+
final
Race: A  
K 12:00 38 B U16 8+
final
Race: A  
L 12:10 39 G U18 4X+
final
Race: A  
M 12:20 40 B U18 2X
final
Race: A  
N 12:30 41 G U15 8+
final
Race: A  
O 12:40 42 B U15 4+
final
Race: A  
P 12:45 43 G U17 2X
final
Race: B  
Q 12:50     Race: A  
R 12:55 44 B U17 4X+
final
Race: B  
S 13:00     Race: A  
T 13:05 45 G N18 4+
final
Race: B  
U 13:10     Race: A  
V 13:20 46 B N18 4+
final
Race: A  
W 13:30 47 G U15 8X+
final
Race: A  
X 13:35 48 G U16 2X
final
Race: B  
Y 13:40     Race: A  
Z 13:45 49 B U16 1X
final
Race: B  
A 13:50     Race: A  
B 14:00 50 B U15 8X+
final
Race: A  
C 14:10 51 G U18 8+
final
Race: A  
D 14:20 52 B U18 8+
final
Race: A  
Notes

NZRA Users. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

NZSSRA Users. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.

SISS2017 Calendar

February 17
MTWTFSS
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728 
 

March 17
MTWTFSS
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
KeyEntries open
  Entries close
Racing
Reserve day
Results published

SISS2017 Venue

map of New Zealand

Lake Ruataniwha

North Island Northland Auckland Waikato Bay of Plenty Gisborne Hawkes Bay Taranaki Wanganui/Manawatu Wellington South Island Marlborough Nelson West Coast Canterbury Otago Southland