menu menu

rowIT.co.nz

PlaceLaneSchoolCrew
Event 1: Senior Boys' Quad
13JMCG/KHSD1T Stott, S Grant, T Smith, R Newsome, cox C Ross
21OBHS1R Mears, J Latta, M Harrison, J Gemmell, cox: J Burgess
32KHSD1C Saies, F Homan, A Knox, A Salis, cox: J Lamb
Event 2: Senior Girls' Quad
11COLU1B Roulston, H Jenkins-McCaw, A Jenkins-McCaw, H McDirmaid Cox: R Wilson
23OGHS1G Davidson, A Vandenbosch, J Jones, G Ross, C Ross
32WTKG1E Halkett, H Willets, J Winter, C Familton, cox J Stafford
Event 3: Novice Boys' Single 800metres
13KAVA1C Baker
24OBHS1W Kaan
36JMcG1L Angland
Event 4A: Junior Girls' Eight
11COLU1L Wallace-Gibbs, G Caley, E Kirkwood, M Noone, R Tansly-Boyd, C Foster, S Roulston, J Noone Cox: A Skerret
Event 4B: Intermediate Boys' Quad
11OBHS1G Morris, B McNab, H Chittock, Z Noone, cox: A Woodhead
22WTKB1T Thelning, E Parsons, N Hope, L Chellew, cox: W Nehoff
Event 5: Intermediate Girls' Quad
15QHSD1K Davidson, L Mathewson, H Collins, C Goldsmith, cox: E Batchelor
24LOGA1H Dawson, J Gould, M Johnston, E Kennedy, R Cameron
32WTKG1E Halkett, H Willets, J Winter, C Borrie, cox: K Teviotdale
Event 6: Senior Boys' Fours
11OBHS1R Mears, J Latta, C James, D Gold, cox: J Burgess
22JMCG/KHSD1T Stott, S Grant, T Smith, R Newsome, Cox C Ross
Event 7A: Junior Girls' Quad
12OGHS1K Nicholson, E van Ziejl, K Lammers, M Verwey, C Ross
21WTKB1C Familton, G Jullius, J Murdoch, D Whearty, cox: K Teviotdale
33COLU1L Wallace-Gibbs, G Caley, M Noone, C Foster,
Event 7B: Intermediate/Junior Boys' Eights
11OBHS1H Chittock, B McNab, M Wells, J Hunter, C Wilson, Z Noone, W Kaan, G Morris, cox: A Woodhead
Event 8: Senior Girls' Singles
14QHSD1S Scott
26OGHS1G Ross
31COLU1B Roulston
Event 9: Junior Girls' Doubles/Pairs
14QHSD1K Davidson, C Goldsmith
23LOGA1M Johnston, E Kennedy
35OGHS1K Nicholson, M Verwey
Event 10A: Intermediate Girls' Fours
12COLU2L Wallace-Gibbs, G Caley, K whitefield, M Noone cox: A Skerret
21COLU1A Jenkins-McCaw, A Brown, H Mcdirmaid, A Dillon Cox: R wilson
Event 10B: Junior Boys' Fours
14OBHS1L Landells, B Hume, K McLelland, C Gilmour, cox: A Woodhead
25OBHS2M Wells, J Hunter, C Wilson, W Kaan, cox: J Burgess
Event 11: Senior Boys' Doubles/Pairs
16JMCG1T Stott, S Grant
22KHSD1F Homan, A Knox
31OBHS1D Gold, C James
Event 12: Intermediate Boys' Fours
11OBHS1H Chittock, B McNab, Z Noone, G Morris, cox, J Burgess
22OBHS2M Wells, J Hunter, C Wilson, W Kaan, cox: A Woodhead
Event 13: Intermediate Girls' Singles
13WTKG1T Simpson
26LOGA1H Dawson
38COLU2H Jenkins McCaw
Event 14: Junior Girls' Fours
11COLU1L Wallace-gibbs, G Caley, E Kirkwood, M Noone cox: R Wilson
22COLU2S Roulston, C foster, R Tansly-boyd, J Noone cox: A Skerret
Event 15: Intermediate Boys' Doubles/Pairs
15KHSD1C Saies, A Salis
22WTKB2N Hope, L Chellew
31OBHS1L Landells, B Hume
Event 16: Senior Boys' Singles
14STKV1C Nimmo
27JMCG2S Grant
310OBHS4R Mears
Event 17: Intermediate Girls' Eights
11COLU1A Jenkins-McCaw, H McDirmaid, K Whitefield, A Brown, E Kirkwood, A dillion, N Lee, A Keen cox: A Skerret
Event 18: Novice Girls' Singles
14QHSD2C Hamill
25LOGA1E Kennedy
37COLU1C Foster
Event 19: Senior Girls' Doubles/Pairs
13OGHS1G Ross, J Jones
24WTKG1H Willets, T Simpson
31OGHS2A Vandenbosch, K Hunter
Event 20: Intermediate Boys' Singles
16KAVA1T Smith
24OBHS2B McNab
33KHSD1C Saies
Event 21: Intermediate Girls' Doubles
12LOGA1H Dawson, J Gould
25QHSD2K Davidson, C Goldsmith
33QHSD1L Mathewson, H Collins
Event 22: Junior Boys' Quads
14WTKB1T Thelning, E Parsons, M Duff, B Fox, cox: W Nehoff
21OBHS1L Landells, B Hume, K Mclelland, G Gilmour, cox: A Whitehead
33OBHS2M Wells, J Hunter, C Wilson, W Kaan, cox: tba
Event 23: Senior Boys'/Girls' Eights
11COLU1A Jenkins-McCaw, B Roulston,A Brown, H Jenkins-McCaw, H McDirmaid, G Caley, K Whitefield,A Dillion cox: R wilson
12OBHS1R Mears, C James, D Gold, J Latta, M Harrison,M Croft, J Gemmell, J Keepa, cox:

Aggregate Points:

  • Boys
    1. OBHS: 38 points
    2. JMCG: 10 points
    3. WTKB: 9 points
  • Girls
    1. COLU: 26 points
    2. QHSD: 15 points
    3. OGHS: 12 points

Trophy Winners:

  • George Thorn Trophy (Boys aggregate) = OBHS
  • Gibson Fours (1st Senior Fours) = OBHS
  • Philip Ham Trophy (1st Senior Eights) = OBHS
  • Martha Gillies Trophy (Girls aggregate) = COLU
Notes

NZRA Users. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

NZSSRA Users. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.

OHHS2008 Calendar

March 08
MTWTFSS
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
KeyEntries open
  Entries close
Racing
Reserve day
Results published

OHHS2008 Venue

map of New Zealand

Lake Waihola

North Island Northland Auckland Waikato Bay of Plenty Gisborne Hawkes Bay Taranaki Wanganui/Manawatu Wellington South Island Marlborough Nelson West Coast Canterbury Otago Southland