- Heat 4: placed 7th (8:05.73)
- Repechage 3: placed 5th (8:01.84)
- F Final: result (SCR)
- Heat 4: placed 1st (7:12.82)
- Semi-final 2: placed 1st (7:34.12)
- A Final: placed 2nd (7:31.26)
- Heat 5: placed 2nd (7:29.24)
- Semi-final 1: placed 8th (8:00.57)
- B Final: placed 2nd (7:46.97)
JMCG
school
Otago
ot
Alexander Byars (stroke), Jack McLaughlan, Jez Nicholson-Kelly, Nic Chamberlain + Michael Beattie (cox)
Coached by: Mitchell Parks
- Heat 4: placed 2nd (6:59.09)
- Repechage 3: placed 1st (6:56.48)
- Semi-final 2: placed 4th (6:59.18)
- A Final: placed 8th (6:53.43)
- Heat 1: placed 3rd (7:49.49)
- Quarter-final 2: placed 5th (7:22.97)
- C Final: placed 1st (7:20.31)
- Heat 4: placed 3rd (7:52.33)
- Quarter-final 3: placed 4th (7:12.79)
- Semi-final 2: placed 7th (7:27.07)
- B Final: placed 8th (7:24.16)
- Heat 7: placed 1st (7:24.07)
- Quarter-final 3: placed 2nd (7:52.14)
- Semi-final 2: placed 3rd (7:14.64)
- A Final: placed 4th (6:53.67)
- Heat 4: placed 4th (8:23.51)
- Quarter-final 2: placed 6th (8:14.50)
- C Final: placed 4th (7:35.74)
- Heat 4: placed 1st (7:39.44)
- Quarter-final 4: placed 1st (8:20.94)
- Semi-final 2: placed 1st (7:50.01)
- A Final: placed 1st (7:11.49)
- Heat 3: placed 6th (8:14.80)
- Repechage 2: placed 6th (8:30.10)
JMCG
school
Otago
ot
Coached by: Michael Goldsmith
- Heat 4: placed 1st (7:01.13)
- Semi-final 2: placed 2nd (7:19.93)
- A Final: placed 3rd (6:49.66)
- Heat 4: placed 3rd (6:56.56)
- Repechage 2: placed 2nd (7:18.89)
- Semi-final 2: placed 3rd (7:08.55)
- A Final: placed 3rd (6:53.39)
JMCG
school
Otago
ot
Coached by: Mitchell Parks
- Heat 1: placed 6th (7:36.31)
- Repechage 2: placed 4th (7:43.99)
- Semi-final 2: result (SCR)
JMCG
school
Otago
ot
Coached by: P Benny
- Heat 5: placed 5th (6:46.86)
- Repechage 3: placed 3rd (6:55.13)
- C Final: placed 1st (6:57.14)
- Heat 4: placed 1st
- Quarter-final 2: placed 2nd (8:38.28)
- Semi-final 1: placed 1st (7:49.91)
- A Final: placed 2nd (7:41.37)
- Heat 3: placed 4th
- Repechage 2: placed 7th (8:36.77)