2012 Meridian Canterbury Champs


32
34

33: mens novice coxed four

finals: mens nov coxed four

  • 33

A Final

heats > finals
--- Otago Boys High School 1 M.McNamara (s), T.Chin, S.Bezett, J.Pattison + H.Sinclair (cox) CANCELLED [1]
--- Christchurch Boys High School 2 T.Calder (s), H.Adams, E.Ryde, R.Turner + B.Colgan (cox) CANCELLED [2]
--- Wakatipu Rowing Club 1 G.Bellamy (s), D.Halligan, W.van der Kaag, J.Flanagan + N.Foley (cox) CANCELLED [3]
--- Dunstan Arm Rowing Club 1 J.Martin (s), N.Cradock, C.Laing, S.Lloyd + S.Garratt (cox) CANCELLED [4]
--- Timaru Rowing Club 1 E.Armstrong (s), H.Kelly-Smith, B.Dewsberry, B.Scott + J.Elliotte (cox) CANCELLED [5]
--- Christchurch Boys High School 1 J.Rodger (s), H.Whitlow, J.McCall, A.Stachurski + E.Palmer (cox) CANCELLED [6]
--- Waihopai Rowing Club 1 A.Carter (s), A.Walker, S.Dunlevey, R.Stockwell + L.Moffat (cox) CANCELLED [7]
--- St Thomas Of Canterbury 1 T.Ballantyne (s), C.Durham, J.Lineton, D.Luke + S.Rowe (cox) CANCELLED [8]

B Final

 
--- Christchurch Boys High School 3 A.Schmack (s), P.Leckie, W.Henstock, A.Levien + P.Riley (cox) CANCELLED [2]
--- Otago Boys High School 2 R.Buchanan (s), G.MacE, L.Guthrie, B.Alexander + M.Sharpin (cox) CANCELLED [3]
--- St Andrews College 1 E.Smith (s), S.Martel, S.Lester, D.Rhodes + S.Gilbert (cox) CANCELLED [4]
--- Timaru Rowing Club 2 C.Stephenson (s), J.Hamilton, J.Rush, T.Coughlan + J.Calvert (cox) SCR [5]
--- Dunstan Arm Rowing Club 2 T.Woodrow (s), A.Peacock, J.Blaikie, J.Harrex + J.Bruce (cox) CANCELLED [6]
--- Cromwell Rowing Club 1 C.Thompson (s), N.Drummond, J.Pugh, D.Anderson + T.Cruthers (cox) CANCELLED [7]

heats: mens nov coxed four

  • 33

heat 1

heats > finals
1st Timaru Rowing Club 1 E.Armstrong (s), H.Kelly-Smith, B.Dewsberry, B.Scott + J.Elliotte (cox) 3:37.60 [3]
2nd Wakatipu Rowing Club 1 G.Bellamy (s), D.Halligan, W.van der Kaag, J.Flanagan + N.Foley (cox) 3:41.00 [6]
3rd Waihopai Rowing Club 1 A.Carter (s), A.Walker, S.Dunlevey, R.Stockwell + L.Moffat (cox) 3:48.10 [5]
4th Otago Boys High School 1 M.McNamara (s), T.Chin, S.Bezett, J.Pattison + H.Sinclair (cox) 3:54.90 [4]
5th St Andrews College 1 E.Smith (s), S.Martel, S.Lester, D.Rhodes + S.Gilbert (cox) 4:04.60 [8]
6th Dunstan Arm Rowing Club 2 T.Woodrow (s), A.Peacock, J.Blaikie, J.Harrex + J.Bruce (cox) 4:07.00 [2]
7th Christchurch Boys High School 3 A.Schmack (s), P.Leckie, W.Henstock, A.Levien + P.Riley (cox) 4:09.00 [1]
8th Cromwell Rowing Club 1 C.Thompson (s), N.Drummond, J.Pugh, D.Anderson + T.Cruthers (cox) 4:22.00 [7]

heat 2

 
1st Dunstan Arm Rowing Club 1 J.Martin (s), N.Cradock, C.Laing, S.Lloyd + S.Garratt (cox) 3:30.10 [4]
2nd Christchurch Boys High School 1 J.Rodger (s), H.Whitlow, J.McCall, A.Stachurski + E.Palmer (cox) 3:32.40 [1]
3rd Christchurch Boys High School 2 T.Calder (s), H.Adams, E.Ryde, R.Turner + B.Colgan (cox) 3:33.80 [3]
4th St Thomas Of Canterbury 1 T.Ballantyne (s), C.Durham, J.Lineton, D.Luke + S.Rowe (cox) 3:38.40 [2]
5th Timaru Rowing Club 2 C.Stephenson (s), J.Hamilton, J.Rush, T.Coughlan + J.Calvert (cox) 3:48.10 [5]
6th Otago Boys High School 2 R.Buchanan (s), G.MacE, L.Guthrie, B.Alexander + M.Sharpin (cox) 3:54.20 [7]
--- Otago Region Composite 1 J.Porter (s), M.Benson, D.Hobson, R.Bruce + G.Heard (cox) SCR [6]