2012 Meridian Canterbury Champs


25
27

26: girls under-18 coxed quadruple sculls

finals: girls u18 coxed quad sculls

  • 26

A Final

heats > finals
--- Wairau Rowing Club 1 P.Barcello (s), N.Hyson, T.Power, M.Greenslade + N.Bell-Bhuiyan (cox) CANCELLED [1]
--- North End Rowing Club 1 C.Dyet (s), A.Palmer, G.Stumbles, C.Grave + H.Perkins (cox) CANCELLED [2]
--- Wairau Rowing Club 3 M.Davies (s), H.Hocquard, K.Meaclem, J.Maasdam + P.Skudder (cox) CANCELLED [3]
--- Waihopai Rowing Club 2 J.Hayes (s), L.Comer, M.Shepherd, I.Mitchell + C.Bell (cox) CANCELLED [4]
--- Timaru Rowing Club 1 E.Taylor (s), E.Dyke, M.Engelbrecht, B.Murdoch + Z.Dobbs (cox) CANCELLED [5]
--- Composite 1 A.Jamieson (s), K.Buchanan, A.Watson-Taylor, G.Scurr + G.Heard (cox) CANCELLED [6]
--- Timaru Rowing Club 3 C.Rowland (s), K.Shaw, H.Livesey, A.Blackler + S.Chambers (cox) CANCELLED [7]
--- St Andrews College 1 A.Riley (s), R.Mirfin, N.Allen, T.King CANCELLED [8]

B Final

 
--- Marian College 1 F.McGuigan (s), M.Meates, L.Smith, D.Caffell + A.Fraser (cox) CANCELLED [1]
--- Christchurch Girls High School 1 Z.Pearce (s), M.Smith, B.McGarr, J.Bamford + H.Kennedy (cox) CANCELLED [2]
--- Otago Girls High School 2 C.Buist (s), K.Wilden-Palms, A.Stuart, J.Medlicott + T.Seaton (cox) CANCELLED [3]
--- Waihopai Rowing Club 1 G.Yaxley (s), P.Barnsdale, O.MacDonald, A.Ronald + L.McMillan (cox) SCR [4]
--- Dunstan Arm Rowing Club 1 K.Berg (s), N.Biemond, R.Coutts, I.Grant + S.Garratt (cox) CANCELLED [5]
--- Nelson Rowing Club 1 C.Matheson-Watts (s), R.Ryan, V.Palten, U.Slonker + A.Grimes (cox) CANCELLED [6]
--- North End Rowing Club 2 B.Alexander (s), T.McNamara, J.Taylor, G.Buchanan + I.Shields (cox) CANCELLED [7]
--- Christchurch Girls High School 2 N.Edwardes (s), S.Gray, L.Munro, T.McDrury + M.Manhire (cox) CANCELLED [8]

heats: girls u18 coxed quad sculls

  • 26

heat 1

heats > finals
1st Timaru Rowing Club 1 E.Taylor (s), E.Dyke, M.Engelbrecht, B.Murdoch + Z.Dobbs (cox) 3:41.50 [6]
2nd North End Rowing Club 1 C.Dyet (s), A.Palmer, G.Stumbles, C.Grave + H.Perkins (cox) 3:48.70 [7]
3rd Otago Girls High School 2 C.Buist (s), K.Wilden-Palms, A.Stuart, J.Medlicott + T.Seaton (cox) 3:50.10 [3]
4th Marian College 1 F.McGuigan (s), M.Meates, L.Smith, D.Caffell + A.Fraser (cox) 3:56.00 [8]
5th Christchurch Girls High School 2 N.Edwardes (s), S.Gray, L.Munro, T.McDrury + M.Manhire (cox) 3:58.20 [5]
6th Avonside Girls High School 1 B.Gledhill (s), D.Hammersley, K.Walker, T.Pokoati + K.Rump (cox) 3:59.30 [2]
7th Wairau Rowing Club 2 T.Porter (s), D.Farrelly, R.Inkster, M.Somerville + M.Lamb (cox) 4:09.70 [1]
8th Queens Rowing Club 1 S.Taylor (s), G.Baldock, T.Lunam, J.Manning + C.Orr (cox) 4:10.20 [4]

heat 2

 
1st Waihopai Rowing Club 2 J.Hayes (s), L.Comer, M.Shepherd, I.Mitchell + C.Bell (cox) 3:35.50 [6]
2nd Timaru Rowing Club 3 C.Rowland (s), K.Shaw, H.Livesey, A.Blackler + S.Chambers (cox) 3:40.20 [5]
3rd Wairau Rowing Club 1 P.Barcello (s), N.Hyson, T.Power, M.Greenslade + N.Bell-Bhuiyan (cox) 3:45.50 [4]
4th Waihopai Rowing Club 1 G.Yaxley (s), P.Barnsdale, O.MacDonald, A.Ronald + L.McMillan (cox) 3:49.00 [2]
5th Dunstan Arm Rowing Club 1 K.Berg (s), N.Biemond, R.Coutts, I.Grant + S.Garratt (cox) 3:50.10 [8]
6th North End Rowing Club 2 B.Alexander (s), T.McNamara, J.Taylor, G.Buchanan + I.Shields (cox) 3:55.20 [1]
7th Rangi Ruru Girls School 1 A.Darry (s), A.Doig, A.Williamson, E.Austin + A.Williams (cox) 3:57.70 [7]
--- Columba College Rowing Club 1 A.Angland (s), E.Winders, A.Menzies, E.Shettler-Dent + K.Shaw (cox) SCR [3]

heat 3

 
1st Wairau Rowing Club 3 M.Davies (s), H.Hocquard, K.Meaclem, J.Maasdam + P.Skudder (cox) 3:43.20 [2]
2nd Composite 1 A.Jamieson (s), K.Buchanan, A.Watson-Taylor, G.Scurr + G.Heard (cox) 3:47.60 [6]
3rd St Andrews College 1 A.Riley (s), R.Mirfin, N.Allen, T.King 3:48.40 [7]
4th Nelson Rowing Club 1 C.Matheson-Watts (s), R.Ryan, V.Palten, U.Slonker + A.Grimes (cox) 3:50.70 [5]
5th Christchurch Girls High School 1 Z.Pearce (s), M.Smith, B.McGarr, J.Bamford + H.Kennedy (cox) 3:53.20 [3]
6th Timaru Rowing Club 2 R.Derwin (s), L.Gibson, A.Bright, A.Murdoch + L.Harper (cox) 3:59.40 [1]
7th Otago Girls High School 1 E.Duncan (s), L.Thomson, S.Hill, L.McGrannachan + M.Aitken (cox) 4:01.40 [4]
8th Oamaru Rowing Club 1 K.Gillingham (s), L.Bogdalski, S.McIntosh, S.Ellis + A.Bearsley (cox) 4:16.80 [8]