2012 Meridian Canterbury Champs


11
13

12: boys under-16 coxed quadruple sculls

finals: boys u16 coxed quad sculls

  • 12

A Final

heats > finals
--- Otago Boys High School 1 M.Alexander (s), J.Boyd, J.Dickson, W.Scown + M.Sharpin (cox) CANCELLED [1]
--- Dunstan Arm Rowing Club 1 C.Laing (s), S.Lloyd, R.Frewen, D.Trask + S.Garratt (cox) CANCELLED [2]
--- Timaru Rowing Club 2 J.Walker (s), A.Crampton, M.Metherell, I.Nelson-White + J.Elliotte (cox) CANCELLED [3]
--- St Thomas Of Canterbury 1 T.Good (s), J.Beattie, T.Ballantyne, M.Radburnd + S.Rowe (cox) SCR [4]
--- Christchurch Boys High School 1 L.Figgitt (s), H.Lissaman, L.Smith, L.Stevenson + B.Colgan (cox) CANCELLED [5]
--- Christchurch Boys High School 2 L.Tamakehu (s), H.Ashworth, J.Martin, A.Coull + E.Eaton (cox) CANCELLED [6]
--- Nelson Rowing Club 1 O.Stephens (s), C.Whakatihi, S.Ducray, T.Boswijk + P.Smith (cox) CANCELLED [7]
--- Wakatipu Rowing Club 1 J.Speight (s), G.Bellamy, A.Hall, D.Halligan + K.Buchanan (cox) CANCELLED [8]

B Final

 
--- Christ's College Rowing Club 1 P.Lee (s), S.Pont, N.Cronshaw, M.Allison + R.Clifford (cox) CANCELLED [1]
--- St Andrews College 1 J.Early (s), H.Johnson, B.Brownrigg, S.Brooks + S.Wilson (cox) CANCELLED [2]
--- St Andrews College 2 H.Aimer (s), I.Zarifeh, B.Methven, B.Early CANCELLED [3]
--- Timaru Rowing Club 3 J.Dovestone (s), C.Stephenson, T.Coughlan, J.Hamilton + J.Calvert (cox) CANCELLED [4]
--- Wakatipu Rowing Club 2 J.Ramsay (s), J.Flanagan, M.Brown, M.Dyson + G.Buchanan (cox) CANCELLED [5]
--- Timaru Rowing Club 1 S.Tuhi (s), O.Keys, B.Dewsberry, B.Scott + H.Day (cox) CANCELLED [6]
--- St Thomas Of Canterbury 3 I.Robertson (s), I.Lochhead, A.Coulthard, M.Falgar + F.Sharp (cox) CANCELLED [7]
--- Burnside High School 1 C.Douglas (s), J.Bowles, S.Reilly, S.Whall + J.Tuaine (cox) CANCELLED [8]

heats: boys u16 coxed quad sculls

  • 12

heat 1

heats > finals
1st Christchurch Boys High School 1 L.Figgitt (s), H.Lissaman, L.Smith, L.Stevenson + B.Colgan (cox) 4:00.40 [3]
2nd Dunstan Arm Rowing Club 1 C.Laing (s), S.Lloyd, R.Frewen, D.Trask + S.Garratt (cox) 4:06.70 [4]
3rd Otago Boys High School 1 M.Alexander (s), J.Boyd, J.Dickson, W.Scown + M.Sharpin (cox) 4:11.80 [1]
4th Wakatipu Rowing Club 1 J.Speight (s), G.Bellamy, A.Hall, D.Halligan + K.Buchanan (cox) 4:17.60 [5]
5th Timaru Rowing Club 1 S.Tuhi (s), O.Keys, B.Dewsberry, B.Scott + H.Day (cox) 4:36.60 [6]
6th St Thomas Of Canterbury 2 S.Bingham (s), T.Luke, D.Luke, T.Clutterbuck + J.Lineton (cox) 4:37.30 [8]
7th Cure Boating Club 1 W.Morris-Whyte (s), M.Stirling, J.Sim, G.Howat + H.Giles (cox) 5:07.90 [7]
8th Cromwell Rowing Club 1 J.Pugh (s), S.Fieldes, E.Pugh, C.Thompson + M.Bolch (cox) 5:09.20 [2]

heat 2

 
1st St Thomas Of Canterbury 1 T.Good (s), J.Beattie, T.Ballantyne, M.Radburnd + S.Rowe (cox) 4:02.00 [1]
2nd Christchurch Boys High School 2 L.Tamakehu (s), H.Ashworth, J.Martin, A.Coull + E.Eaton (cox) 4:16.60 [4]
3rd Timaru Rowing Club 3 J.Dovestone (s), C.Stephenson, T.Coughlan, J.Hamilton + J.Calvert (cox) 4:23.20 [3]
4th Wakatipu Rowing Club 2 J.Ramsay (s), J.Flanagan, M.Brown, M.Dyson + G.Buchanan (cox) 4:30.60 [7]
5th St Andrews College 1 J.Early (s), H.Johnson, B.Brownrigg, S.Brooks + S.Wilson (cox) 4:39.50 [5]
6th Burnside High School 1 C.Douglas (s), J.Bowles, S.Reilly, S.Whall + J.Tuaine (cox) 5:21.40 [8]
7th Christ's College Rowing Club 2 L.Cracroft-Wilson (s), M.Currie, H.Burgess, O.Bayley + M.Elworthy (cox) 5:30.50 [6]
--- Otago Boys High School 2 M.Alexander (s), G.Latta, J.Hume, G.Sammons + H.Sinclair (cox) SCR [2]

heat 3

 
1st Timaru Rowing Club 2 J.Walker (s), A.Crampton, M.Metherell, I.Nelson-White + J.Elliotte (cox) 3:52.30 [1]
2nd Nelson Rowing Club 1 O.Stephens (s), C.Whakatihi, S.Ducray, T.Boswijk + P.Smith (cox) 3:55.60 [3]
3rd St Andrews College 2 H.Aimer (s), I.Zarifeh, B.Methven, B.Early 4:36.00 [5]
4th St Thomas Of Canterbury 3 I.Robertson (s), I.Lochhead, A.Coulthard, M.Falgar + F.Sharp (cox) 4:58.10 [2]
5th Christ's College Rowing Club 1 P.Lee (s), S.Pont, N.Cronshaw, M.Allison + R.Clifford (cox) 5:03.00 [7]
6th Otago Boys High School 3 R.Buchanan (s), B.Alexander, H.Ryan, L.Guthrie + H.Sinclair (cox) 5:36.90 [4]
7th Christchurch Boys High School 3 R.Turner (s), A.Schmack, W.Henstock, A.Levien + P.Riley (cox) 5:50.30 [6]