menu menu

rowIT.co.nz

Race Schedule
- DRAFT -
entrants | draw | day sheets

The following race schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Saturday, 15th April 2017

Alpha Time Event   Division Progression
C 08:00 3 M Int 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
D 08:05     Race: 2  
E 08:10 4 M Champ 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
F 08:15     Race: 2  
G 08:20 5 W Champ 1X
heat
Race: 1 All->Final
H 08:30 6 W Int 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
I 08:35     Race: 2  
J 09:00 7 M Champ 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
K 09:05     Race: 2  
L 09:10 8 W Champ 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
M 09:15     Race: 2  
N 09:25 9 M U-Nov 4+
heat
Race: 1 All->Final
O 09:50 10 M Uni 2- (L)
heat
Race: 1 All->Final
P 09:55 11 W U-Nov 4+
heat
Race: 1 All->Final
Q 10:05 12 W Int 1X
heat
Race: 1 All->Final
R 10:20 13 M Int 8+
heat
Race: 1 All->Final
S 10:55 14 M Tourn 4+
heat
Race: 1 All->Final
T 11:10 15 W Uni 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
U 11:35 16 M Champ 4+
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
V 11:40     Race: 2  
W 11:50 17 M Int 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
X 11:55     Race: 2  
Y 12:05 18 W U-Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
Z 12:15 19 W Champ 4+
heat
Race: 1 All->Final
A 12:30 20 W Int 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
B 12:35     Race: 2  
C 12:45 21 M Tourn 8+
heat
Race: 1 All->Final
D 12:55 22 W Tourn 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
E 13:00     Race: 2  
F 13:25 23 W Int 8+
heat
Race: 1 All->Final
G 13:35 24 M Int 1X
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
H 13:40     Race: 2  
I 13:50 25 M Champ 4X+
heat
Race: 1 All->Final
J 14:05 26 M U-Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
K 14:30 27 W Champ 4X+
heat
Race: 1 All->Final
L 14:45 28 M Champ 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
M 14:50     Race: 2  
N 14:55 29 W Tourn 8+
heat
Race: 1 All->Final
O 15:10 30 W Int 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 15:20     Race: 2  
Q 15:35 31 W Champ 2X
heat
Race: 1 All->Final
R 15:55 32 M Int 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
S 16:00     Race: 2  

Sunday, 16th April 2017

Alpha Time Event   Division Progression
C 08:30 3 M Int 4+
final
Race: A  
D 08:40 4 M Champ 2-
final
Race: A  
E 08:50 5 W Champ 1X
final
Race: A  
F 09:10 6 W Int 4+
final
Race: A  
G 09:30 7 M Champ 1X
final
Race: A  
H 09:40 8 W Champ 2-
final
Race: A  
I 09:50 9 M U-Nov 4+
final
Race: A  
J 10:20 10 M Uni 2- (L)
final
Race: A  
K 10:25 11 W U-Nov 4+
final
Race: A  
L 10:35 12 W Int 1X
final
Race: A  
M 10:45 13 M Int 8+
final
Race: A  
N 11:05 14 M Tourn 4+
final
Race: A  
O 11:20 15 W Uni 2X (L)
final
Race: A  
P 11:45 16 M Champ 4+
final
Race: A  
Q 12:00 17 M Int 2X
final
Race: A  
R 12:15 18 W U-Nov 8+
final
Race: A  
S 12:25 19 W Champ 4+
final
Race: A  
T 12:40 20 W Int 2X
final
Race: A  
U 12:55 21 M Tourn 8+
final
Race: A  
V 13:05 22 W Tourn 4+
final
Race: A  
W 13:35 23 W Int 8+
final
Race: A  
X 13:45 24 M Int 1X
final
Race: A  
Y 14:00 25 M Champ 4X+
final
Race: A  
Z 14:15 26 M U-Nov 8+
final
Race: A  
A 14:40 27 W Champ 4X+
final
Race: A  
B 14:55 28 M Champ 2X
final
Race: A  
C 15:15 29 W Tourn 8+
final
Race: A  
D 15:20 30 W Int 4X+
final
Race: A  
E 15:40 31 W Champ 2X
final
Race: A  
F 16:00 32 M Int 4X+
final
Race: A  
Notes

NZRA Users. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

NZSSRA Users. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.

NZUU2017 Calendar

April 17
MTWTFSS
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
KeyEntries open
  Entries close
Racing
Reserve day
Results published

NZUU2017 Venue

map of New Zealand

Lake Hood

North Island Northland Auckland Waikato Bay of Plenty Gisborne Hawkes Bay Taranaki Wanganui/Manawatu Wellington South Island Marlborough Nelson West Coast Canterbury Otago Southland