menu menu

rowIT.co.nz

Race Schedule
entrants | draw | day sheets

Tuesday, 16th February 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 15 W Club 4X-
heat
Race: 2  
B 07:35       Race: 3  
C 07:40       Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
D 07:45 14 M Nov 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
E 07:50       Race: 2  
F 07:55 1 M U20 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 08:00       Race: 2  
H 08:05 2 M Snr 4-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
I 08:10       Race: 2  
J 08:15 3 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
K 08:20       Race: 2  
L 08:30 4 W U20 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
M 08:35       Race: 2  
N 08:40       Race: 3  
O 08:45 5 W Snr 4-
heat
Race: 1 All->Final
P 08:50 12 M Prem 4X-
heat
Race: 1 All->Final
Q 08:55 7 M U22 2-
heat
Race: 1 All->Final
R 09:00 8 M Club 8+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
S 09:05       Race: 2  
T 09:30 9 W U22 2-
heat
Race: 1 All->Final
U 09:35 10 M Nov 4X+
heat
Race: 1 All->Final
V 09:40 11 W Club 8+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
W 09:45       Race: 2  
X 09:50 6 W Prem 4X-
heat
Race: 1 All->Final
Y 09:55 16 M U22 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
Z 10:00       Race: 2  
A 10:10 13 M Club 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
B 10:15       Race: 2  
C 10:20       Race: 3  
D 10:25 17 W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
E 10:30       Race: 2  
F 10:35       Race: 3  
G 10:40 18 W U22 1X
heat
Race: 1 All->Final
H 10:45 19 M Prem 1X (L)
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
I 10:50       Race: 2  
J 10:55 20 W Snr 2-
heat
Race: 1 All->Final
K 11:00 21 W Prem 1X (L)
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
L 11:05       Race: 2  
M 11:10 22 M Snr 2-
heat
Race: 1 All->Final
N 11:15 23 M U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
O 11:20 24 W Club 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6,7,8->Repechage
P 11:24       Race: 2  
Q 11:28       Race: 3  
R 11:32       Race: 4  
S 11:36       Race: 5  
T 11:40       Race: 6  
U 11:44 25 W Prem 2-
heat
Race: 1 All->Final
V 11:50 26 M Prem 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
W 11:54       Race: 2  
X 11:58 27 M Club 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6,7,8->Repechage
Y 12:02       Race: 2  
Z 12:06       Race: 3  
A 12:10       Race: 4  
B 12:14       Race: 5  
C 12:18       Race: 6  
D 12:24 28 W U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
E 12:30 29 M Prem 2- (L)
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
F 12:35       Race: 2  
G 12:40 30 M Prem 2X
heat
Race: 1 All->Final
H 12:45 31 W Prem 2X
heat
Race: 1 All->Final
I 12:50 32 M U22 4X-
heat
Race: 1 All->Final
J 12:55 33 W Club 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
K 13:00       Race: 2  
L 13:05 34 W Nov 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
M 13:10       Race: 2  
N 13:15 35 M Snr 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
O 13:20       Race: 2  
P 13:25       Race: 3  
Q 13:30 36 W U22 4X-
heat
Race: 1 All->Final
R 13:35 37 M Nov 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
S 13:40       Race: 2  
T 13:45 38 W Snr 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
U 13:50       Race: 2  
V 13:55 39 M Club 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
W 14:00       Race: 2  
X 14:05       Race: 3  
Y 14:10 40 W Prem 4-
heat
Race: 1 All->Final
Z 14:15 41 M Prem 4-
heat
Race: 1 All->Final
A 14:20 43 W Club 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
B 14:25       Race: 2  
C 14:30 44 M Snr 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
D 14:35       Race: 2  
E 14:40 45 W Prem 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
F 14:45 46 W Snr 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 14:50       Race: 2  
H 14:55 48 W U20 2X
heat
Race: 1 All->Final
I 15:00 49 M Club 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
J 15:05       Race: 2  
K 15:10       Race: 3  
L 15:15 50 M Prem 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
M 15:20 52 M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 15:25 53 M U20 2X
heat
Race: 1 All->Final
O 15:30 55 M Prem 1X
heat
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; 4,5->Repechage
P 15:35       Race: 2  
Q 15:40       Race: 3  
R 15:45 56 W Snr 4X-
heat
Race: 1 All->Final
S 15:50 57 M U22 2X
heat
Race: 1 All->Final
T 15:55 58 W Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
U 16:00 59 W U20 2-
heat
Race: 1 All->Final
V 16:05 60 W Prem 1X
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
W 16:10       Race: 2  
X 16:15 61 M Club 2X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
Y 16:20       Race: 2  
Z 16:25       Race: 3  
A 16:30       Race: 4  
B 16:35 62 M Snr 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
C 16:40       Race: 2  
D 16:45 63 W U22 2X
heat
Race: 1 All->Final
E 16:50 64 M U20 2-
heat
Race: 1 All->Final
F 16:55 66 W Club 1X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 17:00       Race: 2  
H 17:05       Race: 3  
I 17:10       Race: 4  
J 17:15 67 W Snr 8+
heat
Race: 1 All->Final
K 17:20 69 W Prem 8+
heat
Race: 1 All->Final
L 17:25 71 M Snr 8+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
M 17:30       Race: 2  
N 17:35 72 M Prem 8+
heat
Race: 1 All->Final

Wednesday, 17th February 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 15 W Club 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
B 07:35 1 M U20 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
C 07:40       Race: 2  
D 07:45 2 M Snr 4-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
E 07:50 4 W U20 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
F 08:20 3 W Nov 4X+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
G 08:25       Race: 2  
H 08:30 13 M Club 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
I 08:35 11 W Club 8+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
J 09:20 14 M Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
K 09:25       Race: 2  
L 09:30 8 M Club 8+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
M 09:35       Race: 2  
N 09:40 16 M U22 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
O 09:45 17 W Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
P 09:50 21 W Prem 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
Q 09:55       Race: 2  
R 10:00 19 M Prem 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
S 10:05       Race: 2  
T 10:20 24 W Club 2X
repechage
Race: 1 1->Semi-Final; Rest Eliminated
U 10:25       Race: 2  
V 10:30       Race: 3  
W 10:35       Race: 4  
X 10:45 26 M Prem 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Y 11:00 27 M Club 1X
repechage
Race: 1 1->Semi-Final; Rest Eliminated
Z 11:05       Race: 2  
A 11:10       Race: 3  
B 11:15       Race: 4  
C 11:20 29 - - CANCELLED - - Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
D 11:35 33 W Club 2-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
E 11:40       Race: 2  
F 11:45 34 W Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
G 11:50       Race: 2  
H 11:55 35 M Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
I 12:10 37 M Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
J 12:25 38 W Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
K 12:30 39 M Club 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
L 12:35 44 M Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
M 12:50 43 W Club 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
N 12:55       Race: 2  
O 13:20 46 W Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
P 13:25       Race: 2  
Q 13:30 49 M Club 4+
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
R 13:50 55 M Prem 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
S 14:10 60 W Prem 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
T 14:15       Race: 2  
U 14:30 61 M Club 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
V 14:35       Race: 2  
W 14:40       Race: 3  
X 14:45       Race: 4  
Y 14:55 62 M Snr 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
Z 15:15 66 W Club 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
A 15:20       Race: 2  
B 15:25       Race: 3  
C 15:30       Race: 4  
D 15:40 71 M Snr 8+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
E 16:35 4 W U20 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
F 16:40       Race: 2  
G 16:50 13 M Club 2-
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
H 16:55       Race: 2  
I 17:20 17 W Nov 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
J 17:25       Race: 2  

Thursday, 18th February 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 49 M Club 4+
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
B 07:35       Race: 2  
C 07:40 15 W Club 4X-
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
D 07:45       Race: 2  
E 07:50 55 M Prem 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3->A Final; 4,5,6->B Final
F 07:55       Race: 2  
G 08:35 35 M Snr 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
H 08:40       Race: 2  
I 09:15 24 W Club 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
J 09:20       Race: 2  
K 09:25 27 M Club 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
L 09:30       Race: 2  

Friday, 19th February 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 1 M U20 1X
final
Race: A  
B 07:45 2 M Snr 4-
final
Race: A  
C 08:00 3 W Nov 4X+
final
Race: A  
D 08:10 4 W U20 1X
final
Race: B  
E 08:15       Race: A  
F 08:30 5 W Snr 4-
final
Race: A  
G 08:45 6 W Prem 4X-
final
Race: A  
M 08:50 12 M Prem 4X-
final
Race: A  
H 09:00 7 M U22 2-
final
Race: A  
I 09:15 8 M Club 8+
final
Race: A  
J 09:30 9 W U22 2-
final
Race: A  
K 09:45 10 M Nov 4X+
final
Race: A  
L 10:00 11 W Club 8+
final
Race: A  
N 10:25 13 M Club 2-
final
Race: B  
O 10:30       Race: A  
P 10:45 14 M Nov 2X
final
Race: A  
Q 10:55 15 W Club 4X-
final
Race: B  
R 11:00       Race: A  
S 11:45 16 M U22 1X
final
Race: A  
T 11:55 68 W U19 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final
U 12:00       Race: 2  
V 12:10 17 W Nov 2X
final
Race: B  
W 12:15       Race: A  
X 12:30 18 W U22 1X
final
Race: A  
Y 12:40 19 M Prem 1X (L)
final
Race: B  
Z 12:45       Race: A  
A 13:00 20 W Snr 2-
final
Race: A  
B 13:10 54 M U19 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final
C 13:15       Race: 2  
D 13:25 21 W Prem 1X (L)
final
Race: B  
E 13:30       Race: A  
F 13:45 22 M Snr 2-
final
Race: A  
G 14:00 23 M U22 4-
final
Race: A  
H 14:10 24 W Club 2X
final
Race: B  
I 14:15       Race: A  
J 14:30 25 W Prem 2-
final
Race: A  
K 14:45 26 M Prem 2-
final
Race: A  
L 14:55 27 M Club 1X
final
Race: B  
M 15:00       Race: A  
N 15:15 28 W U22 4-
final
Race: A  
O 15:30 29 M Prem 2- (L)
final
Race: A  
P 15:35 70 M U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Q 15:40       Race: 2  
R 15:45       Race: 3  
S 15:50       Race: 4  
T 16:00 30 M Prem 2X
final
Race: A  
U 16:15 31 W Prem 2X
final
Race: A  
V 16:30 32 M U22 4X-
final
Race: A  
W 16:45 33 W Club 2-
final
Race: A  
X 17:00 34 W Nov 4+
final
Race: A  
Y 17:10 35 M Snr 1X
final
Race: B  
Z 17:15       Race: A  
A 17:20 51 W U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
B 17:25       Race: 2  
C 17:30       Race: 3  
D 17:35       Race: 4  
E 17:45 36 W U22 4X-
final
Race: A  
F 18:00 37 M Nov 4+
final
Race: A  
G 18:15 38 W Snr 2X
final
Race: A  
H 18:20 39 M Club 4X-
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
I 18:25       Race: 2  
J 18:30 40 W Prem 4-
final
Race: A  
K 18:45 41 M Prem 4-
final
Race: A  
L 19:00 66 W Club 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
M 19:05       Race: 2  
N 19:30 61 M Club 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
O 19:35       Race: 2  

Saturday, 20th February 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:40 39 M Club 4X-
final
Race: B  
B 07:45       Race: A  
C 08:15 43 W Club 4+
final
Race: A  
D 08:30 44 M Snr 2X
final
Race: A  
E 08:45 45 W Prem 2X (L)
final
Race: A  
F 09:00 46 W Snr 1X
final
Race: A  
G 09:15 47 M Prem 4+
final
Race: A  
H 09:30 48 W U20 2X
final
Race: A  
I 09:40 49 M Club 4+
final
Race: B  
J 09:45       Race: A  
K 10:00 50 M Prem 2X (L)
final
Race: A  
L 10:10 51 W U19 2X
final
Race: B  
M 10:15       Race: A  
N 10:30 52 M Nov 8+
final
Race: A  
O 10:45 53 M U20 2X
final
Race: A  
P 11:00 54 M U19 4+
final
Race: A  
Q 11:10 55 M Prem 1X
final
Race: B  
R 11:15       Race: A  
S 11:30 56 W Snr 4X-
final
Race: A  
T 11:45 57 M U22 2X
final
Race: A  
U 12:00 58 W Nov 8+
final
Race: A  
V 12:15 59 W U20 2-
final
Race: A  
W 12:25 60 W Prem 1X
final
Race: B  
X 12:30       Race: A  
Y 12:40 61 M Club 2X
final
Race: B  
Z 12:45       Race: A  
A 13:00 62 M Snr 4X-
final
Race: A  
B 13:15 63 W U22 2X
final
Race: A  
C 13:30 64 M U20 2-
final
Race: A  
D 13:45 65 M/W Open 1X (P)
final
Race: A  
E 13:55 66 W Club 1X
final
Race: B  
F 14:00       Race: A  
G 14:15 67 W Snr 8+
final
Race: A  
H 14:30 68 W U19 4+
final
Race: A  
I 14:45 69 W Prem 8+
final
Race: A  
J 14:55 70 M U19 2X
final
Race: B  
K 15:00       Race: A  
L 15:15 71 M Snr 8+
final
Race: A  
M 15:30 72 M Prem 8+
final
Race: A  
Notes

NZRA Users. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

NZSSRA Users. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.

NZCC2016 Calendar

January 16
MTWTFSS
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

February 16
MTWTFSS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29 
 
KeyEntries open
  Entries close
Racing
Reserve day
Results published

NZCC2016 Venue

map of New Zealand

Lake Karapiro

North Island Northland Auckland Waikato Bay of Plenty Gisborne Hawkes Bay Taranaki Wanganui/Manawatu Wellington South Island Marlborough Nelson West Coast Canterbury Otago Southland