menu menu

rowIT.co.nz

Race Schedule
- DRAFT -
entrants | draw | day sheets

The following race schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Friday, 6th February 2015

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 1 W U22 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
B 08:05       Race: 2  
C 08:10 3 W Club 4+
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
D 08:15       Race: 2  
E 08:20       Race: 3  
F 08:25 4 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
G 08:30       Race: 2  
H 08:35       Race: 3  
I 08:40 5 W Snr 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
J 08:45       Race: 2  
K 08:50 6 W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6->Repechage
L 08:55       Race: 2  
M 09:00       Race: 3  
N 09:05       Race: 4  
O 09:10 7 W Open 1X (L)
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
P 09:15       Race: 2  
Q 09:20 8 M Open 1X (L)
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
R 09:25       Race: 2  
S 09:30 9 M Club 4+
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
T 09:35       Race: 2  
U 09:40       Race: 3  
V 09:45 10 M Snr 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
W 09:50       Race: 2  
X 09:55 11 W U20 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
Y 10:00       Race: 2  
Z 10:05 12 M U20 1X
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
A 10:10       Race: 2  
B 10:15       Race: 3  
C 10:20 14 M Prem 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
D 10:25       Race: 2  
E 10:30 15 M Nov 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
F 10:35       Race: 2  
G 10:40 18 W Club 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5->Repechage
H 10:45       Race: 2  
I 10:50       Race: 3  
J 10:55       Race: 4  
K 11:00       Race: 5  
L 11:05       Race: 6  
M 11:10 19 W Prem 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
N 11:15       Race: 2  
O 11:20 21 M Club 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5->Repechage
P 11:25       Race: 2  
Q 11:30       Race: 3  
R 11:35       Race: 4  
S 11:40       Race: 5  
T 11:45       Race: 6  
U 11:50 22 W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
V 11:55       Race: 2  
W 12:00 25 M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6->Repechage
X 12:05       Race: 2  
Y 12:10       Race: 3  
Z 12:15       Race: 4  
A 12:20 27 M Snr 4X-
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
B 12:25       Race: 2  
C 12:30 31 W Club 4X-
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
D 12:35       Race: 2  
E 12:40       Race: 3  
F 12:45 33 W U19 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
G 12:50       Race: 2  
H 12:55 34 M Snr 2-
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
I 13:00       Race: 2  
J 13:05       Race: 3  
K 13:10 35 M Club 4X-
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
L 13:15       Race: 2  
M 13:20 37 M U19 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
N 13:25       Race: 2  
O 13:30 38 W Nov 4+
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
P 13:35       Race: 2  
Q 13:40       Race: 3  
R 13:45 39 M Prem 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest->Repechage
S 13:50       Race: 2  
T 13:55       Race: 3  
U 14:00       Race: 4  
V 14:05 41 W Prem 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
W 14:10       Race: 2  
X 14:15 42 W U19 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6->Repechage
Y 14:20       Race: 2  
Z 14:25       Race: 3  
A 14:30       Race: 4  
B 14:35 43 M Snr 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
C 14:40       Race: 2  
D 14:45 44 W Club 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
E 14:50       Race: 2  
F 14:55 45 M U19 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6->Repechage
G 15:00       Race: 2  
H 15:05       Race: 3  
I 15:10       Race: 4  
J 15:15 46 M Club 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
K 15:20       Race: 2  
L 15:25 47 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6->Repechage
M 15:30       Race: 2  
N 15:35       Race: 3  
O 15:40 49 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6->Repechage
P 15:45       Race: 2  
Q 15:50       Race: 3  
R 15:55       Race: 4  
S 16:00 51 W Club 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5->Repechage
T 16:05       Race: 2  
U 16:10       Race: 3  
V 16:15       Race: 4  
W 16:20       Race: 5  
X 16:25       Race: 6  
Y 16:30 52 M Club 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5->Repechage
Z 16:35       Race: 2  
A 16:40       Race: 3  
B 16:45       Race: 4  
C 16:50       Race: 5  
D 16:55       Race: 6  
E 17:00 54 M Open 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->Repechage
F 17:05       Race: 2  

Saturday, 7th February 2015

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 1 W U22 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
B 08:05 3 W Club 4+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
C 08:10       Race: 2  
D 08:15       Race: 3  
E 08:20 4 M Nov 4X+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
F 08:25       Race: 2  
G 08:30       Race: 3  
H 08:35 5 W Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final
I 08:40 7 W Open 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
J 08:45 8 M Open 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
K 08:50 9 M Club 4+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
L 08:55       Race: 2  
M 09:00       Race: 3  
N 09:05 10 M Snr 1X
repechage
Race: 1 1->A Final; Rest->Eliminated
O 09:10       Race: 2  
P 09:15 11 W U20 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->B Final
Q 09:20 12 M U20 1X
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
R 09:25       Race: 2  
S 09:30       Race: 3  
T 09:35 14 M Prem 2-
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3,4->B Final
U 09:40       Race: 2  
V 09:45 15 M Nov 8+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3,4->B Final
W 09:50       Race: 2  
X 09:55 18 W Club 2X
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest->Eliminated
Y 10:00       Race: 2  
Z 10:05       Race: 3  
A 10:10 19 W Prem 2X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->B Final
B 10:15 21 M Club 2X
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest->Eliminated
C 10:20       Race: 2  
D 10:25       Race: 3  
E 10:35 25 M Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final + 1 Next Fastest Crew
F 10:40       Race: 2  
G 10:45       Race: 3  
H 10:50 27 M Snr 4X-
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
I 10:55 31 W Club 4X-
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
J 11:00       Race: 2  
K 11:05       Race: 3  
L 11:10 33 W U19 4+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3,4->B Final
M 11:15       Race: 2  
N 11:20 34 M Snr 2-
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
O 11:25       Race: 2  
P 11:30       Race: 3  
Q 11:35 35 M Club 4X-
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3,4->B Final
R 11:40       Race: 2  
S 11:45 37 M U19 4+
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
T 11:55 38 W Nov 4+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
U 12:00       Race: 2  
V 12:05       Race: 3  
W 12:10 39 M Prem 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final + 1 Next Fastest Crew
X 12:15       Race: 2  
Y 12:20       Race: 3  
Z 12:25 41 W Prem 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->B Final
A 12:30 42 W U19 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final + 1 Next Fastest Crew
B 12:35       Race: 2  
C 12:40       Race: 3  
D 12:45 43 M Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
E 12:50 44 W Club 8+
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->B Final
F 13:00 45 M U19 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final + 1 Next Fastest Crew
G 13:05       Race: 2  
H 13:10       Race: 3  
I 13:15 46 M Club 8+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3,4->B Final
J 13:20       Race: 2  
K 13:25 47 W Nov 4X+
repechage
Race: 1 1->A Final; 2,3->B Final
L 13:30       Race: 2  
M 13:35       Race: 3  
N 13:40 49 M Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final + 1 Next Fastest Crew
O 13:45       Race: 2  
P 13:50       Race: 3  
Q 13:55 51 W Club 1X
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest->Eliminated
R 14:00       Race: 2  
S 14:05       Race: 3  
T 14:10 52 M Club 1X
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest->Eliminated
U 14:15       Race: 2  
V 14:20       Race: 3  
W 14:25 54 M Open 8+
repechage
Race: 1 1,2->A Final; Rest->Eliminated
X 15:00 6 W Nov 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Y 15:05       Race: 2  
Z 15:10       Race: 3  
A 15:15 18 W Club 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
B 15:20       Race: 2  
C 15:25       Race: 3  
D 15:30 21 M Club 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
E 15:35       Race: 2  
F 15:40       Race: 3  
G 15:45 25 M Nov 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
H 15:50       Race: 2  
I 15:55       Race: 3  
J 16:00 39 M Prem 1X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
K 16:05       Race: 2  
L 16:10       Race: 3  
M 16:15 42 W U19 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
N 16:20       Race: 2  
O 16:25       Race: 3  
P 16:30 45 M U19 2X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Q 16:35       Race: 2  
R 16:40       Race: 3  
S 16:45 49 M Nov 4+
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
T 16:50       Race: 2  
U 16:55       Race: 3  
V 17:00 51 W Club 1X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
W 17:05       Race: 2  
X 17:10       Race: 3  
Y 17:15 52 M Club 1X
semi-final
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Z 17:20       Race: 2  
A 17:25       Race: 3  

Sunday, 8th February 2015

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 1 W U22 1X
final
Race: A  
B 07:40 2 M U22 1X
final
Race: A  
C 07:45 3 W Club 4+
final
Race: B  
D 07:50       Race: A  
E 07:55 4 M Nov 4X+
final
Race: B  
F 08:00       Race: A  
G 08:05 5 - - CANCELLED - - Race: B  
H 08:10       Race: A  
I 08:15 6 W Nov 2X
final
Race: B  
J 08:20       Race: A  
K 08:30 7 W Open 1X (L)
final
Race: A  
L 08:40 8 M Open 1X (L)
final
Race: A  
M 08:45 9 M Club 4+
final
Race: B  
N 08:50       Race: A  
O 09:00 10 M Snr 1X
final
Race: A  
P 09:05 11 W U20 1X
final
Race: B  
Q 09:10       Race: A  
R 09:15 12 M U20 1X
final
Race: B  
S 09:20       Race: A  
T 09:30 13 W Prem 2-
final
Race: A  
U 09:35 14 M Prem 2-
final
Race: B  
V 09:40       Race: A  
W 09:45 15 M Nov 8+
final
Race: B  
X 09:50       Race: A  
Y 10:00 16 W Snr 4-
final
Race: A  
Z 10:10 17 M Snr 4-
final
Race: A  
A 10:15 18 W Club 2X
final
Race: B  
B 10:20       Race: A  
C 10:25 19 - - CANCELLED - - Race: B  
D 10:30       Race: A  
E 10:40 39 M Prem 1X
final
Race: C  
F 10:45       Race: B  
G 10:50       Race: A  
H 10:55 21 M Club 2X
final
Race: B  
I 11:00       Race: A  
J 11:10 22 W Nov 8+
final
Race: A  
K 11:20 23 W U22 2X
final
Race: A  
L 11:30 24 W Snr 4X-
final
Race: A  
M 11:35 25 M Nov 2X
final
Race: B  
N 11:40       Race: A  
O 11:50 26 M U22 2X
final
Race: A  
P 12:00 27 M Snr 4X-
final
Race: A  
Q 12:10 29 M Prem 4-
final
Race: A  
R 12:20 30 W Snr 2-
final
Race: A  
S 12:25 31 W Club 4X-
final
Race: B  
T 12:30       Race: A  
U 12:40 32 W U22 2-
final
Race: A  
V 12:45 33 W U19 4+
final
Race: B  
W 12:50       Race: A  
X 12:55 34 M Snr 2-
final
Race: B  
Y 13:00       Race: A  
Z 13:05 35 M Club 4X-
final
Race: B  
A 13:10       Race: A  
C 13:15 37 M U19 4+
final
Race: B  
D 13:20       Race: A  
E 13:25 38 W Nov 4+
final
Race: B  
F 13:30       Race: A  
G 13:40 20 M Prem 2X
final
Race: A  
H 13:50 40 W Snr 2X
final
Race: A  
I 13:55 41 - - CANCELLED - - Race: B  
J 14:00       Race: A  
K 14:05 42 W U19 2X
final
Race: B  
L 14:10       Race: A  
M 14:20 43 M Snr 2X
final
Race: A  
N 14:25 44 W Club 8+
final
Race: B  
O 14:30       Race: A  
P 14:35 45 M U19 2X
final
Race: B  
Q 14:40       Race: A  
R 14:45 46 M Club 8+
final
Race: B  
S 14:50       Race: A  
T 14:55 47 W Nov 4X+
final
Race: B  
U 15:00       Race: A  
V 15:10 48 W Prem 4X-
final
Race: A  
W 15:15 49 M Nov 4+
final
Race: B  
X 15:20       Race: A  
Y 15:30 50 M Prem 4X-
division
Race: 1  
Y   50 M Prem 4X-
final
Race: A  
Z 15:35 51 W Club 1X
final
Race: B  
A 15:40       Race: A  
B 15:45 52 M Club 1X
final
Race: B  
C 15:50       Race: A  
D 16:00 53 W Open 8+
final
Race: A  
E 16:10 54 M Open 8+
final
Race: A  
B 18:00 36 - - CANCELLED - - Race: A  
Notes

NZRA Users. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

NZSSRA Users. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.

NICC2015 Calendar

January 15
MTWTFSS
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 

February 15
MTWTFSS
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 
 
KeyEntries open
  Entries close
Racing
Reserve day
Results published

NICC2015 Venue

map of New Zealand

Lake Karapiro

North Island Northland Auckland Waikato Bay of Plenty Gisborne Hawkes Bay Taranaki Wanganui/Manawatu Wellington South Island Marlborough Nelson West Coast Canterbury Otago Southland