- Heat 1: placed 1st (7:18:47)
- Semi-final 1: placed 1st (7:22:98)
- A Final: placed 4th (7:16:00)
- Heat 6: placed 7th (8:12:02)
Event 7
G U16 4+
Sponsored by: Rigtec Engineering Ltd/Tekapo Services Ltd
STPC
school
Waikato
wk
Coached by: Felicity McLachlan
- Heat 2: placed 4th (8:01:32)
- Repechage 1: placed 3rd (8:10:04)
- Semi-final 2: placed 7th (8:11:42)
- B Final: placed 8th (8:27:40)
STPC
school
Waikato
wk
Samantha Sinnett (stroke), Morgan Dunham, Karen Verwey, Anna Taylor, Jeneva Snodgrass, Stacey Grainger, Ashleigh Glover, Annabel Wood + Kate Skerten (cox)
Coached by: Janey Wackrow
- Heat 2: placed 2nd (7:06:90)
- Repechage 2: placed 3rd (7:17:87)
- A Final: placed 5th (7:23:30)
Event 9
B U18 4X+
Sponsored by: High Country Lodge and Backpackers/Bruce Fraser
STPC
school
Waikato
wk
Coached by: Mike Spitzer
- Heat 3: placed 3rd (6:42:60)
- Repechage 2: placed 3rd (6:55:24)
- B Final: placed 3rd (6:54:20)
STPC
school
Waikato
wk
Coached by: Mike Spitzer
- Heat 3: placed 2nd (7:03:10)
- Repechage 1: placed 3rd (7:08:09)
- B Final: placed 3rd (7:21:00)
- Heat 8: placed 1st (8:43:88)
- Semi-final 1: placed 4th (8:17:57)
- B Final: placed 3rd (8:27:73)
- Heat 4: placed 3rd (8:40:58)
- Semi-final 3: placed 5th (8:34:38)
Event 18
G U18 1X
Sponsored by: National Bank Limited/Hunters Café and Bar
STPC
school
Waikato
wk
- Heat 5: placed 1st (8:57:83)
- Semi-final 1: placed 3rd (8:33:12)
- B Final: placed 4th (9:10:19)
STPC
school
Waikato
wk
- Heat 4: placed 1st (8:16:97)
- Semi-final 2: placed 3rd (8:08:57)
- B Final: placed 1st (8:39:65)
STPC
school
Waikato
wk
- Heat 2: placed 5th (8:24:76)
- Repechage 1: placed 1st (8:22:24)
- Semi-final 4: placed 4th (8:16:82)
- B Final: placed 5th (8:57:72)
STPC
school
Waikato
wk
Coached by: Mike Spitzer
- Heat 1: placed 5th (7:08:36)
- Repechage 1: placed 5th (7:09:62)
- B Final: result (SCR)
- Heat 3: placed 1st (7:53:08)
- Semi-final 3: placed 2nd (7:53:18)
- A Final: placed 6th (8:02:47)
STPC
school
Waikato
wk
Coached by: Mike Spitzer
- Heat 2: placed 3rd (7:13:47)
- Repechage 2: placed 5th (7:26:82)
- B Final: placed 8th (7:38:90)
- Heat 5: placed 2nd (7:44:29)
- Semi-final 3: placed 2nd (7:56:76)
- A Final: placed 5th (8:01:98)
STPC
school
Waikato
wk
Coached by: Felicity McLachlan
- Heat 1: placed 3rd (7:47:53)
- Repechage 1: placed 2nd (7:57:36)
- A Final: placed 2nd (7:46:93)
STPC
school
Waikato
wk
Coached by: Janey Wackrow
- Heat 1: placed 4th (7:50:11)
- Repechage 2: placed 5th (7:57:47)
- B Final: placed 1st (7:58:29)
- Heat 5: placed 1st (6:54:57)
- Semi-final 1: placed 4th (7:03:31)
- A Final: placed 6th (7:08:47)
Event 31
G U16 4X+
Sponsored by: Armstrong Alpine Realty / High Country Services
STPC
school
Waikato
wk
Coached by: Felicity McLachlan & Janey Wackrow
- Heat 4: placed 3rd (8:04:28)
- Semi-final 3: placed 6th (8:07:80)
STPC
school
Waikato
wk
Coached by: Janey Wackrow
- Heat 1: placed 2nd (7:21:82)
- Semi-final 3: placed 1st (7:05:61)
- A Final: placed 6th (7:07:10)
- Heat 4: placed 1st (7:36:04)
- Semi-final 4: placed 1st (7:31:65)
- A Final: placed 5th (7:30:39)
Event 38
G U17 4X+
Sponsored by: Combined Services Club
STPC
school
Waikato
wk
Coached by: Felicity McLachlan & Janey Wackrow
- Heat 1: placed 6th (8:49:66)
STPC
school
Waikato
wk
Abigail Banks (stroke), Morgan Dunham, Lucy Spoors, Anna Taylor, Samantha Sinnett, Stacey Grainger, Karen Verwey, Megan Glenn + Kimberley Dennis (cox)
Coached by: Janey Wackrow & Norm Charlton
- Heat 2: placed 3rd (7:08:91)
- Repechage 1: placed 2nd (6:58:82)
- A Final: placed 7th (6:58:53)