menu menu

rowIT.co.nz

Race Schedule
entrants | draw | day sheets

Saturday, 5th March 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 1 B U17 1X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
B 07:34       Race: 2  
C 07:38       Race: 3  
D 07:42       Race: 4  
E 07:46 2 G U17 4+
heat
Race: 1 1,2->Final + 2 Next Fastest Crews
F 07:50       Race: 2  
G 07:54       Race: 3  
H 07:58 3 B U15 2X
heat
Race: 1 1->Final + 3 Next Fastest Crews
I 08:02       Race: 2  
J 08:06       Race: 3  
K 08:10       Race: 4  
L 08:14       Race: 5  
M 08:18 4 G U15 4X+
heat
Race: 1 1->Final + 3 Next Fastest Crews
N 08:22       Race: 2  
O 08:26       Race: 3  
P 08:30       Race: 4  
Q 08:34       Race: 5  
R 08:38 5 B U18 2-
heat
Race: 1 1,2->Final + 2 Next Fastest Crews
S 08:42       Race: 2  
T 08:46       Race: 3  
U 08:50 6 G U18 2X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
V 08:54       Race: 2  
W 08:58       Race: 3  
X 09:02       Race: 4  
Y 09:06 7 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
Z 09:10       Race: 2  
A 09:14       Race: 3  
B 09:18       Race: 4  
C 09:22 8 G U16 1X
heat
Race: 1 1->Final + 3 Next Fastest Crews
D 09:26       Race: 2  
E 09:30       Race: 3  
F 09:34       Race: 4  
G 09:38       Race: 5  
H 09:42 9 B N18 2X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
I 09:46       Race: 2  
J 09:50       Race: 3  
K 09:54       Race: 4  
L 09:58 10 G N18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5,6,7->Final
M 10:02 11 B U17 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5->Final
N 10:06 12 G U17 4X+
heat
Race: 1 1,2->Final + 2 Next Fastest Crews
O 10:10       Race: 2  
P 10:14       Race: 3  
Q 10:18 13 B U18 4+ (L)
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 10:22       Race: 2  
S 10:26 14 G U15 4+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
T 10:30       Race: 2  
U 10:34       Race: 3  
V 10:38       Race: 4  
W 10:42 15 B U18 4X+
heat
Race: 1 1,2->Final + 2 Next Fastest Crews
X 10:46       Race: 2  
Y 10:50 16 G U18 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Z 10:54       Race: 2  
A 10:58 17 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
B 11:02       Race: 2  
C 11:06       Race: 3  
D 11:10       Race: 4  
E 11:14 18 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
F 11:18       Race: 2  
G 11:22 19 B N18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5,6,7,8->Final
H 11:26 20 G U18 4+ (L)
heat
Race: 1 1,2,3,4,5,6,7,8->Final
I 11:30 21 B U17 2X
heat
Race: 1 1->Final + 2 Next Fastest Crews
J 11:34       Race: 2  
K 11:38       Race: 3  
L 11:42       Race: 4  
M 11:46       Race: 5  
N 11:50       Race: 6  
O 11:54 22 G U17 1X
heat
Race: 1 1->Final + 2 Next Fastest Crews
P 11:58       Race: 2  
Q 12:02       Race: 3  
R 12:06       Race: 4  
S 12:10       Race: 5  
T 12:14       Race: 6  
U 12:18 23 B U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
V 12:22       Race: 2  
W 12:26 24 G N18 2X
heat
Race: 1 1->Final + 3 Next Fastest Crews
X 12:30       Race: 2  
Y 12:34       Race: 3  
Z 12:38       Race: 4  
A 12:42       Race: 5  
B 12:46 25 B U18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
C 12:50       Race: 2  
D 12:54 26 G U18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5,6,7,8->Final
E 12:58 27 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->Final + 2 Next Fastest Crews
F 13:02       Race: 2  
G 13:06       Race: 3  
H 13:10 28 B U16 2X
heat
Race: 1 1->Final + 3 Next Fastest Crews
I 13:14       Race: 2  
J 13:18       Race: 3  
K 13:22       Race: 4  
L 13:26 29 G U18 1X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
M 13:30       Race: 2  
N 13:34       Race: 3  
O 13:38       Race: 4  
P 13:42 30 B U18 1X
heat
Race: 1 1->Final + 3 Next Fastest Crews
Q 13:46       Race: 2  
R 13:50       Race: 3  
S 13:54       Race: 4  
T 13:58 31 G U15 2X
heat
Race: 1 1->Final + 3 Next Fastest Crews
U 14:02       Race: 2  
V 14:06       Race: 3  
W 14:10       Race: 4  
X 14:14       Race: 5  
Y 14:18 32 B U15 4X+
heat
Race: 1 1->Final + 3 Next Fastest Crews
Z 14:22       Race: 2  
A 14:26       Race: 3  
B 14:30       Race: 4  
C 14:34       Race: 5  
D 14:38 33 G U17 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5,6,7->Final
E 14:42 34 B U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
F 14:46       Race: 2  
G 14:50 35 G U18 2X (L)
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
H 14:54       Race: 2  
I 14:58 36 B U18 2X (L)
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
J 15:02       Race: 2  
K 15:06       Race: 3  
L 15:10       Race: 4  
M 15:14 37 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
N 15:18       Race: 2  
O 15:22 38 B U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 15:26       Race: 2  
Q 15:30 39 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 15:34       Race: 2  
S 15:38 40 B U18 2X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
T 15:42       Race: 2  
U 15:46       Race: 3  
V 15:50       Race: 4  
W 15:54 41 G U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
X 15:58       Race: 2  
Y 16:02 42 B U15 4+
heat
Race: 1 1,2->Final + 2 Next Fastest Crews
Z 16:06       Race: 2  
A 16:10       Race: 3  
B 16:14 43 G U17 2X
heat
Race: 1 1->Final + 3 Next Fastest Crews
C 16:18       Race: 2  
D 16:22       Race: 3  
E 16:26       Race: 4  
F 16:30       Race: 5  
G 16:34 44 B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
H 16:38       Race: 2  
I 16:42 45 G N18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
J 16:46       Race: 2  
K 16:50 46 B N18 4+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
L 16:54       Race: 2  
M 16:58       Race: 3  
N 17:02       Race: 4  
O 17:06 47 G U15 8X+
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
P 17:10       Race: 2  

Sunday, 6th March 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:30 48 G U16 2X
heat
Race: 1 1->Final + 1 Next Fastest Crew
B 08:34       Race: 2  
C 08:38       Race: 3  
D 08:42       Race: 4  
E 08:46       Race: 5  
F 08:50       Race: 6  
G 08:54 49 B U16 1X
heat
Race: 1 1->Final + 3 Next Fastest Crews
H 08:58       Race: 2  
I 09:02       Race: 3  
J 09:06       Race: 4  
K 09:10 50 B U15 8X+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final
L 09:14 51 G U18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final
M 09:18 52 B U18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
N 09:22       Race: 2  
O 10:00 1 B U17 1X
final
Race: B  
P 10:04       Race: A  
Q 10:08 2 G U17 4+
final
Race: B  
R 10:12       Race: A  
S 10:16 3 B U15 2X
final
Race: B  
T 10:20       Race: A  
U 10:24 4 G U15 4X+
final
Race: B  
V 10:28       Race: A  
W 10:32 5 B U18 2-
final
Race: B  
X 10:36       Race: A  
Y 10:40 6 G U18 2X
final
Race: B  
Z 10:44       Race: A  
A 10:48 7 B U16 4X+
final
Race: B  
B 10:52       Race: A  
C 10:56 8 G U16 1X
final
Race: B  
D 11:00       Race: A  
E 11:04 9 B N18 2X
final
Race: B  
F 11:08       Race: A  
G 11:12 10 G N18 8+
final
Race: A  
H 11:16 11 B U17 8+
final
Race: A  
I 11:20 12 G U17 4X+
final
Race: B  
J 11:24       Race: A  
K 11:28 13 - - CANCELLED - - Race: B  
L 11:32       Race: A  
M 11:36 14 G U15 4+
final
Race: B  
N 11:40       Race: A  
O 11:44 15 B U18 4X+
final
Race: B  
P 11:48       Race: A  
R 11:52 16 G U18 2-
final
Race: A  
Q         Race: B  
S 11:56 17 B U16 4+
final
Race: B  
T 12:00       Race: A  
U 12:04 18 G U16 8+
final
Race: A  
V 12:08 19 B N18 8+
final
Race: A  
W 12:12 20 G U18 4+ (L)
final
Race: A  
X 12:16 21 B U17 2X
final
Race: B  
Y 12:20       Race: A  
Z 12:24 22 G U17 1X
final
Race: B  
A 12:28       Race: A  
B 12:32 23 B U15 8+
final
Race: A  
C 12:36 24 G N18 2X
final
Race: B  
D 12:40       Race: A  
F 12:44 25 B U18 4+
final
Race: A  
E         Race: B  
G 12:48 26 G U18 4+
final
Race: A  
H 12:52 27 G U16 4X+
final
Race: B  
I 12:56       Race: A  
J 13:00 28 B U16 2X
final
Race: B  
K 13:04       Race: A  
L 13:08 29 G U18 1X
final
Race: B  
M 13:12       Race: A  
N 13:16 30 B U18 1X
final
Race: B  
O 13:20       Race: A  
P 13:24 31 G U15 2X
final
Race: B  
Q 13:28       Race: A  
R 13:32 32 B U15 4X+
final
Race: B  
S 13:36       Race: A  
T 13:40 33 G U17 8+
final
Race: A  
U 13:44 34 B U17 4+
final
Race: B  
V 13:48       Race: A  
W 13:52 35 G U18 2X (L)
final
Race: B  
X 13:56       Race: A  
Y 14:00 36 B U18 2X (L)
final
Race: B  
Z 14:04       Race: A  
A 14:08 37 G U16 4+
final
Race: B  
B 14:12       Race: A  
C 14:16 38 B U16 8+
final
Race: B  
D 14:20       Race: A  
E 14:24 39 G U18 4X+
final
Race: B  
F 14:28       Race: A  
G 14:32 40 B U18 2X
final
Race: B  
H 14:36       Race: A  
I 14:40 41 G U15 8+
final
Race: B  
J 14:44       Race: A  
K 14:48 42 B U15 4+
final
Race: B  
L 14:52       Race: A  
M 14:56 43 G U17 2X
final
Race: B  
N 15:00       Race: A  
O 15:04 44 B U17 4X+
final
Race: B  
P 15:08       Race: A  
Q 15:12 45 G N18 4+
final
Race: B  
R 15:16       Race: A  
S 15:20 46 B N18 4+
final
Race: B  
T 15:24       Race: A  
U 15:28 47 G U15 8X+
final
Race: A  
V 15:32 48 G U16 2X
final
Race: B  
W 15:36       Race: A  
X 15:40 49 B U16 1X
final
Race: B  
Y 15:44       Race: A  
Z 15:48 50 B U15 8X+
final
Race: A  
A 15:52 51 G U18 8+
final
Race: A  
C 15:56 52 B U18 8+
final
Race: A  
B 16:00       Race: B  
Notes

NZRA Users. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

NZSSRA Users. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.

KRIC2016R3 Calendar

February 16
MTWTFSS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29 
 

March 16
MTWTFSS
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
 
KeyEntries open
  Entries close
Racing
Reserve day
Results published

KRIC2016R3 Venue

map of New Zealand

Lake Karapiro

North Island Northland Auckland Waikato Bay of Plenty Gisborne Hawkes Bay Taranaki Wanganui/Manawatu Wellington South Island Marlborough Nelson West Coast Canterbury Otago Southland