menu menu

rowIT.co.nz

Race Schedule
- DRAFT -
entrants | draw | day sheets

The following race schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Friday, 11th December 2015

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 11:00 1 B U17 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2
B 11:04       Race: 2  
C 11:08       Race: 3  
D 11:12       Race: 4  
E 11:16       Race: 5  
F 11:20 2 G U17 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
G 11:24       Race: 2  
H 11:28       Race: 3  
I 11:32 6 B U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
J 11:36       Race: 2  
K 11:40       Race: 3  
L 11:44 7 G U15 4X+
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2
M 11:48       Race: 2  
N 11:52       Race: 3  
O 11:56       Race: 4  
P 12:00       Race: 5  
Q 12:08 9 B U18 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final;
R 12:12       Race: 2  
S 12:16       Race: 3  
T 12:20       Race: 4  
U 12:24 11 G U18 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2
V 12:28       Race: 2  
W 12:32       Race: 3  
X 12:36       Race: 4  
Y 12:40       Race: 5  
Z 12:44 12 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final;
A 12:48       Race: 2  
B 12:52       Race: 3  
C 12:56       Race: 4  
D 13:00 16 B U17 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
E 13:04       Race: 2  
F 13:08 17 G U17 4X+
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
G 13:12       Race: 2  
H 13:16       Race: 3  
I 13:20       Race: 4  
J 13:24       Race: 5  
K 13:28 18 G U15 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
L 13:32       Race: 2  
M 13:36       Race: 3  
N 13:44 20 B U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
O 13:48       Race: 2  
P 13:52 21 G U18 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Q 13:56       Race: 2  
R 14:00       Race: 3  
S 14:04       Race: 4  
T 14:08 24 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
U 14:12       Race: 2  
V 14:16       Race: 3  
W 14:20       Race: 4  
X 14:24 26 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
Y 14:28       Race: 2  
Z 14:32 28 B U17 2X
heat
Race: 1 1+2F2->A Final; R2+4F3->B Final; R3,4->C Final
A 14:36       Race: 2  
B 14:40       Race: 3  
C 14:44       Race: 4  
D 14:48       Race: 5  
E 14:52       Race: 6  
F 14:56 29 G U17 1X
heat
Race: 1 1+2F2->A Final; R2+4F3->B Final; R3,4->C Final
G 15:00       Race: 2  
H 15:04       Race: 3  
I 15:08       Race: 4  
J 15:12       Race: 5  
K 15:16       Race: 6  
L 15:20 30 B U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
M 15:24       Race: 2  
N 15:32 33 B U18 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
O 15:36       Race: 2  
P 15:40       Race: 3  
Q 15:44 34 G U18 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
R 15:48       Race: 2  
S 15:52       Race: 3  
T 15:56 35 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
U 16:00       Race: 2  
V 16:04       Race: 3  
W 16:08       Race: 4  
X 16:12 37 B U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Y 16:16       Race: 2  
Z 16:20       Race: 3  
A 16:24       Race: 4  
B 16:28 39 G U18 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
C 16:32       Race: 2  
D 16:36       Race: 3  
E 16:40       Race: 4  
F 16:44       Race: 5  
G 16:48 41 B U18 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
H 16:52       Race: 2  
I 16:56       Race: 3  
J 17:00       Race: 4  
K 17:04 43 G U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
L 17:08       Race: 2  
M 17:12       Race: 3  

Saturday, 12th December 2015

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 3 W Club 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
B 08:04       Race: 2  
C 08:09       Race: 3  
D 08:12 4 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final;
E 08:16       Race: 2  
F 08:20       Race: 3  
G 08:24       Race: 4  
H 08:28 5 W Snr 1X
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest
I 08:32       Race: 2  
J 08:36 8 W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final;
K 08:40       Race: 2  
L 08:44       Race: 3  
M 08:48       Race: 4  
N 08:52 44 B U15 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
O 08:56       Race: 2  
P 09:00       Race: 3  
Q 09:04       Race: 4  
R 09:08 10 M Club 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
S 09:12       Race: 2  
T 09:16 46 G U17 8+
heat
Race: 1  
U 09:20 13 M Snr 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
V 09:24       Race: 2  
W 09:28 14 W Prem 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; Rest->B Final
X 09:32       Race: 2  
Y 09:36 15 M Prem 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
Z 09:40       Race: 2  
A 09:44       Race: 3  
B 09:48 49 B U17 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
C 09:52       Race: 2  
D 09:56       Race: 3  
E 10:00 19 M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
F 10:04       Race: 2  
G 10:08       Race: 3  
H 10:12 22 W Snr 2-
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest
I 10:16       Race: 2  
J 10:20 23 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
K 10:24       Race: 2  
L 10:28       Race: 3  
M 10:32       Race: 4  
N 10:36       Race: 5  
O 10:40 25 M Snr 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
P 10:44       Race: 2  
Q 10:48       Race: 3  
R 10:52 27 W Club 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
S 10:56       Race: 2  
T 11:00       Race: 3  
U 11:04       Race: 4  
V 11:09       Race: 5  
W 11:12 50 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
X 11:16       Race: 2  
Y 11:20 31 W Prem 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
Z 11:24       Race: 2  
A 11:28       Race: 3  
B 11:32 32 M Prem 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
C 11:36       Race: 2  
D 11:40       Race: 3  
E 11:44 36 M Club 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
F 11:48       Race: 2  
G 11:52       Race: 3  
H 11:56       Race: 4  
I 12:00       Race: 5  
J 12:04 38 W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
K 12:08       Race: 2  
L 12:12       Race: 3  
M 12:16 52 B U18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
N 12:20       Race: 2  
O 12:24       Race: 3  
P 12:28       Race: 4  
Q 12:32 40 W Snr 2X
heat
Race: 1 All->Final
R 12:36 42 M Nov 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
S 12:40       Race: 2  
T 12:44 45 M Snr 2X
heat
Race: 1  
U 12:48 47 W Open 4-
heat
Race: 1 All->Final
V 12:52 54 G U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
W 12:56       Race: 2  
X 13:00 48 M Open 4-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
Y 13:04       Race: 2  
Z 13:08 48a M Snr 4-
heat
Race: 1  
A 13:12 53 W Club 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
B 13:16       Race: 2  
C 13:20 55 M Club 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
D 13:24       Race: 2  
E 13:28 56 B U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
F 13:32       Race: 2  
G 13:36 57 M Prem 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
H 13:40       Race: 2  
I 13:44 58 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
J 13:48       Race: 2  
K 13:52 59 W Club 8X+
heat
Race: 1 All->Final
L 13:56 60 W Prem 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
M 14:00       Race: 2  
N 14:04 61 B U15 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
O 14:08       Race: 2  
P 14:12       Race: 3  
Q 14:16 62 G U17 2X
heat
Race: 1 1->FA+1F2; R2->FB+2F3; R3->FC+3F4;R4->FD+4F5
R 14:20       Race: 2  
S 14:24       Race: 3  
T 14:28       Race: 4  
U 14:32       Race: 5  
V 14:36       Race: 6  
W 14:40       Race: 7  
X 14:44 63 W Nov 4+
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
Y 14:48       Race: 2  
Z 14:52       Race: 3  
A 14:56       Race: 4  
B 15:00       Race: 5  
C 15:04 64 W Club 8+
heat
Race: 1 All->Final
D 15:08 65 B U17 4X+
heat
Race: 1 1->A Final + 3F2; R2,3+F4->B Final
E 15:12       Race: 2  
F 15:16       Race: 3  
G 15:20       Race: 4  
H 15:24       Race: 5  
I 15:28 66 M Club 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
J 15:32       Race: 2  
K 15:37 67a W Snr 4X-
heat
Race: 1  
L 15:40 68 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
M 15:44       Race: 2  
N 15:48       Race: 3  
O 15:52 69 M Open 4X-
heat
Race: 1 All->Final
P 15:56 70 G U15 8X+
heat
Race: 1  
Q 16:00 71 G U16 2X
heat
Race: 1 1+2F2->A Final; R2+4F3->B Final; R3,4->C Final
R 16:04       Race: 2  
S 16:08       Race: 3  
T 16:12       Race: 4  
U 16:16       Race: 5  
V 16:20       Race: 6  
W 16:24 72 W Club 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
X 16:28       Race: 2  
Y 16:32       Race: 3  
Z 16:36 73 M Club 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
A 16:40       Race: 2  
B 16:44       Race: 3  
C 16:48       Race: 4  
D 16:52 74 B U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
E 16:56 67 W Open 4X-
heat
Race: 1 All->Final
F 17:00 76 M Open 8+
heat
Race: 1 All->Final
G 17:04 77 G U18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
H 17:08       Race: 2  
I 17:12 78 B U18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
J 17:16       Race: 2  

Sunday, 13th December 2015

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 1 B U17 1X
final
Race: B  
B 08:04       Race: A  
C 08:08 2 G U17 4+
final
Race: A  
D 08:12 3 W Club 4+
final
Race: A  
E 08:16 4 M Nov 4X+
final
Race: B  
F 08:20       Race: A  
G 08:24 5 W Snr 1X
final
Race: A  
H 08:28 6 B U15 2X
final
Race: A  
I 08:32 7 G U15 4X+
final
Race: B  
J 08:36       Race: A  
K 08:40 8 W Nov 2X
final
Race: B  
L 08:44       Race: A  
M 08:48 9 B U18 2-
final
Race: B  
N 08:52       Race: A  
O 08:56 10 M Club 4+
final
Race: A  
P 09:00 11 G U18 2X
final
Race: B  
Q 09:04       Race: A  
R 09:08 12 B U16 4X+
final
Race: B  
S 09:12       Race: A  
T 09:16 13 M Snr 1X
final
Race: A  
U 09:20 14 W Prem 2-
final
Race: B  
V 09:24       Race: A  
W 09:28 15 M Prem 2-
final
Race: C  
X 09:32       Race: B  
Y 09:36       Race: A  
Z 09:40 16 B U17 8+
final
Race: A  
A 09:44 17 G U17 4X+
final
Race: B  
B 09:48       Race: A  
C 09:52 18 G U15 4+
final
Race: A  
D 09:56 19 M Nov 2X
final
Race: A  
E 10:00 20 B U18 4X+
final
Race: A  
F 10:04 21 G U18 2-
final
Race: B  
G 10:08       Race: A  
H 10:12 22 W Snr 2-
final
Race: A  
I 10:16 23 W Nov 4X+
final
Race: B  
J 10:20       Race: A  
K 10:24 24 B U16 4+
final
Race: B  
L 10:28       Race: A  
M 10:32 25 M Snr 2-
final
Race: A  
N 10:36 26 G U16 8+
final
Race: A  
O 10:40 27 W Club 2X
final
Race: B  
P 10:44       Race: A  
Q 10:48 28 B U17 2X
final
Race: C  
R 10:52       Race: B  
S 10:56       Race: A  
T 11:00 29 G U17 1X
final
Race: C  
U 11:04       Race: B  
V 11:08       Race: A  
W 11:12 30 B U15 8+
final
Race: A  
X 11:16 67 W Open 4X-
final
Race: B  
Y 11:20 31 W Prem 1X
final
Race: B  
Z 11:24       Race: A  
A 11:28 32 - - CANCELLED - - Race: C  
B 11:32       Race: B  
C 11:36       Race: A  
D 11:40 33 B U18 4+
final
Race: A  
E 11:44 34 G U18 4+
final
Race: A  
F 11:48 35 G U16 4X+
final
Race: B  
G 11:52       Race: A  
H 11:56 36 M Club 2X
final
Race: B  
I 12:00       Race: A  
J 12:04 37 B U16 2X
final
Race: B  
K 12:08       Race: A  
L 12:12 38 W Nov 8+
final
Race: A  
M 12:16 39 G U18 1X
final
Race: B  
N 12:20       Race: A  
O 12:24 40 W Snr 2X
final
Race: A  
P 12:28 41 B U18 1X
final
Race: B  
Q 12:32       Race: A  
R 12:36 42 M Nov 8+
final
Race: A  
S 12:40 43 G U15 2X
final
Race: A  
T 12:44 44 B U15 4X+
final
Race: B  
U 12:48       Race: A  
V 12:52 45 M Snr 2X
final
Race: A  
W 12:56 46 G U17 8+
final
Race: A  
X 13:00 47 W Open 4-
final
Race: A  
Y 13:04 48 M Open 4-
final
Race: A  
Z 13:08 48a M Snr 4-
final
Race: A  
A 13:12 49 B U17 4+
final
Race: A  
B 13:16 50 G U16 4+
final
Race: A  
C 13:20 52 B U18 2X
final
Race: B  
D 13:24       Race: A  
E 13:28 53 W Club 4X-
final
Race: A  
F 13:32 54 G U15 8+
final
Race: A  
G 13:36 55 M Club 4X-
final
Race: A  
H 13:40 56 B U16 8+
final
Race: A  
I 13:44 57 M Prem 2X
final
Race: B  
J 13:48       Race: A  
K 13:52 58 G U18 4X+
final
Race: A  
L 13:56 59 W Club 8X+
final
Race: A  
M 14:00 60 W Prem 2X
final
Race: B  
N 14:04       Race: A  
O 14:08 61 B U15 4+
final
Race: A  
P 14:12 62 G U17 2X
final
Race: D  
Q 14:17       Race: C  
R 14:22       Race: B  
S 14:24       Race: A  
T 14:28 63 W Nov 4+
final
Race: B  
U 14:32       Race: A  
V 14:36 64 W Club 8+
final
Race: A  
W 14:40 65 B U17 4X+
final
Race: B  
X 14:44       Race: A  
Y 14:48 66 M Club 8+
final
Race: A  
Z 14:53 67a W Snr 4X-
final
Race: A  
A 14:56 68 M Nov 4+
final
Race: A  
B 15:00 69 M Open 4X-
final
Race: A  
C 15:04 70 G U15 8X+
final
Race: A  
D 15:08 71 G U16 2X
final
Race: C  
E 15:12       Race: B  
F 15:17       Race: A  
G 15:20 72 W Club 1X
final
Race: A  
H 15:24 73 M Club 1X
final
Race: B  
I 15:28       Race: A  
J 15:32 74 B U15 8X+
final
Race: A  
K 15:36 67 W Open 4X-
final
Race: A  
L 15:40 75 W Open 8+
final
Race: A  
M 15:44 76 M Open 8+
final
Race: A  
N 15:48 77 G U18 8+
final
Race: A  
O 15:52 78 B U18 8+
final
Race: A  
Notes

NZRA Users. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

NZSSRA Users. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.

KRIC2015R1 Calendar

November 15
MTWTFSS
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

December 15
MTWTFSS
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
 
KeyEntries open
  Entries close
Racing
Reserve day
Results published

KRIC2015R1 Venue

map of New Zealand

Lake Karapiro

North Island Northland Auckland Waikato Bay of Plenty Gisborne Hawkes Bay Taranaki Wanganui/Manawatu Wellington South Island Marlborough Nelson West Coast Canterbury Otago Southland