menu menu

rowIT.co.nz

Race Schedule
- DRAFT -
entrants | draw | day sheets

The following race schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Saturday, 14th January 2017

Alpha Time Event   Division Progression
A 06:30 1A M Mst 1X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
A   1B W Mst 1X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
B 06:34 2A W U19 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
C 06:38     Race: 2  
D 06:42 2B W Club 4+
heat
Race: 1 All->Final
E 06:46 3A B U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
F 06:50     Race: 2  
G 06:54     Race: 3  
H 06:58     Race: 4  
I 07:02 3B B U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
J 07:06     Race: 2  
K 07:10     Race: 3  
L 07:14 4 W Open 2-
heat
Race: 1 All->Final
M 07:18 5 M Open 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
N 07:22     Race: 2  
O 07:26 6A M U19 4+
heat
Race: 1 All->Final
P 07:30 6B M Club 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Q 07:34     Race: 2  
R 07:38 7A M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
S 07:42     Race: 2  
T 07:46     Race: 3  
U 07:50 7B B U15 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
V 07:54     Race: 2  
W 07:58 8 W U19 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
X 08:02     Race: 2  
Y 08:06 9A M Mst 4X± (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
Y   9B W Mst 4X± (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
Z 08:10 10A B U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
A 08:14 10B B U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
B 08:18 11A G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
C 08:22     Race: 2  
D 08:26 11B G U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
E 08:30     Race: 2  
F 08:34 12A M U19 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
G 08:38     Race: 2  
H 08:42 12B M Club 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
I 08:46     Race: 2  
J 08:50 12C M Open 4X-
heat
Race: 1 All->Final
K 08:54 13A W U19 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
L 08:58     Race: 2  
M 09:02     Race: 3  
N 09:06 13B W Club 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
O 09:10     Race: 2  
P 09:14 14A W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Q 09:18     Race: 2  
R 09:22 14B G U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
R   14C G U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
S 09:26 15A M Nov 4+
heat
Race: 1 All->Final
T 09:30 15B B U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
U 09:34     Race: 2  
V 09:38 16 W Open 2X
heat
Race: 1 All->Final
W 09:42 17A M Mst 4± (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
W   17B W Mst 4± (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
X 09:46 18A G U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Y 09:50     Race: 2  
Z 09:54     Race: 3  
A 09:58     Race: 4  
B 10:02 18B G U17 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
C 10:06     Race: 2  
D 10:10 19 M Open 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
E 10:14     Race: 2  
F 10:18 20A B U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
G 10:22     Race: 2  
H 10:26 20B B U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
I 10:30     Race: 2  
J 10:34 21A M U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
K 10:38     Race: 2  
L 10:42     Race: 3  
M 10:46 21B M Club 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
N 10:50     Race: 2  
O 10:54 22A G U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
P 10:58 22B G U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
Q 11:02 23A B U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
R 11:06     Race: 2  
S 11:10     Race: 3  
11:14     Race: 4  
T   23B B U17 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
U 11:18     Race: 2  
V 11:22     Race: 3  
W 11:26 24A W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
X 11:30     Race: 2  
Y 11:34     Race: 3  
Z 11:38 24B G U15 4+
heat
Race: 1 All->Final
A 11:42 25A W U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
B 11:46     Race: 2  
C 11:50     Race: 3  
D 11:54 25B W Club 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
E 11:58     Race: 2  
F 12:02     Race: 3  
G 12:06 26 M U19 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
H 12:10     Race: 2  
I 12:14 27 W Open 4-
heat
Race: 1 All->Final
J 12:18 28A M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
J   28B B U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
K 12:22 28C B U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
L 12:26 29A G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
M 12:30     Race: 2  
N 12:34 29B G U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
O 12:38     Race: 2  
P 12:42 30A W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Q 12:46     Race: 2  
R 12:50     Race: 3  
S 12:54 30B G U15 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
T 12:58     Race: 2  
U 13:02 31 W Open 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
V 13:06     Race: 2  
W 13:10 32 M Open 4-
heat
Race: 1 All->Final
X 13:14 33A M Mst 2X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
X   33B W Mst 2X (1000m)
heat
Race: 1 All->Final
Y 13:18 34A B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Z 13:22     Race: 2  
A 13:26 34B B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
B 13:30     Race: 2  
C 13:34 35A W U19 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
D 13:38     Race: 2  
E 13:42 35B W Club 8+
heat
Race: 1 All->Final
E   35C W Open 8+
heat
Race: 1 All->Final
F 13:46 36A M U19 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
G 13:50     Race: 2  
H 13:54     Race: 3  
I 13:58 36B M Club 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
J 14:02     Race: 2  
K 14:06 37 M Open 2X
heat
Race: 1 All->Final
L 14:10 38A M Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
M 14:14     Race: 2  
N 14:18 38B B U15 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
O 14:22     Race: 2  
P 14:26 39A W U19 4X+
heat
Race: 1 All->Final
Q 14:30 39B W Club 4X-
heat
Race: 1 All->Final
R 14:34 39C W Open 4X-
heat
Race: 1 All->Final
S 14:38 40A G U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
T 14:42     Race: 2  
U 14:46     Race: 3  
V 14:50     Race: 4  
W 14:54 40B G U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
X 14:58     Race: 2  
Y 15:02     Race: 3  
Z 15:06 41A W Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
A 15:10     Race: 2  
B 15:14     Race: 3  
C 15:18 41B G U15 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
D 15:22     Race: 2  
E 15:26 42A M U19 8+
heat
Race: 1 All->Final
F 15:30 42B M Club 8+
heat
Race: 1 All->Final
G 15:34 42C M Open 8+
heat
Race: 1 All->Final
H 16:30 1A M Mst 1X (1000m)
final
Race: A  
H   1B W Mst 1X (1000m)
final
Race: A  
I 16:35 2A W U19 4+
final
Race: A  
J 16:40 2B W Club 4+
final
Race: A  
K 16:45 3A B U16 2X
final
Race: B  
L 16:50     Race: A  
M 16:55 3B B U17 2X
final
Race: B  
N 17:00     Race: A  
O 17:05 4 W Open 2-
final
Race: A  

Sunday, 15th January 2017

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:30 5 M Open 1X
final
Race: B  
B 07:35     Race: A  
C 07:40 6A M U19 4+
final
Race: A  
D 07:45 6B M Club 4+
final
Race: A  
E 07:50 7A M Nov 2X
final
Race: B  
F 07:55     Race: A  
G 08:00 7B B U15 2X
final
Race: A  
H 08:05 8 W U19 2-
final
Race: A  
I 08:10 9A M Mst 4X± (1000m)
final
Race: A  
I   9B W Mst 4X± (1000m)
final
Race: A  
O   21B M Club 2X
final
Race: B  
J 08:15 10A B U16 8+
final
Race: A  
K 08:20 10B B U17 8+
final
Race: A  
L 08:25 11A G U16 4+
final
Race: A  
M 08:30 11B G U17 4+
final
Race: A  
N 08:35 12A M U19 4X+
final
Race: A  
O 08:40 12B M Club 4X-
final
Race: A  
P 08:45 12C M Open 4X-
final
Race: A  
Q 08:50 13A W U19 1X
final
Race: B  
R 08:55     Race: A  
S 09:00 13B W Club 1X
final
Race: B  
T 09:05     Race: A  
U 09:10 14A W Nov 8+
final
Race: A  
V 09:15 14B G U15 8+
final
Race: A  
V   14C G U15 8X+
final
Race: A  
W 09:20 15A M Nov 4+
final
Race: A  
X 09:25 15B B U15 4+
final
Race: A  
Y 09:30 16 W Open 2X
final
Race: A  
Z 09:35 17A M Mst 4± (1000m)
final
Race: A  
Z   17B W Mst 4± (1000m)
final
Race: A  
A 09:40 18A G U16 1X
final
Race: B  
B 09:45     Race: A  
C 09:50 18B G U17 1X
final
Race: A  
D 09:55 19 M Open 2-
final
Race: A  
E 10:00 20A B U16 4+
final
Race: A  
F 10:05 20B B U17 4+
final
Race: A  
G 10:10 21A M U19 2X
final
Race: B  
H 10:15     Race: A  
I 10:20 21B M Club 2X
final
Race: A  
J 10:25 22A G U16 8+
final
Race: A  
K 10:30 22B G U17 8+
final
Race: A  
L 10:35 23A B U16 1X
final
Race: B  
M 10:40     Race: A  
N 10:45 23B B U17 1X
final
Race: B  
O 10:50     Race: A  
P 10:55 24A W Nov 4+
final
Race: B  
Q 11:00     Race: A  
R 11:05 24B G U15 4+
final
Race: A  
S 11:10 25A W U19 2X
final
Race: B  
T 11:15     Race: A  
U 11:20 25B W Club 2X
final
Race: B  
V 11:25     Race: A  
W 11:30 26 M U19 2-
final
Race: A  
X 11:35 27 W Open 4-
final
Race: A  
Y 11:40 28A M Nov 8+
final
Race: A  
Y   28B B U15 8+
final
Race: A  
Z 11:45 28C B U15 8X+
final
Race: A  
A 11:50 29A G U16 4X+
final
Race: A  
B 11:55 29B G U17 4X+
final
Race: A  
C 12:00 30A W Nov 2X
final
Race: B  
D 12:05     Race: A  
E 12:10 30B G U15 2X
final
Race: A  
F 12:15 31 W Open 1X
final
Race: A  
G 12:20 32 M Open 4-
final
Race: A  
H 12:25 33A M Mst 2X (1000m)
final
Race: A  
H   33B W Mst 2X (1000m)
final
Race: A  
I 12:30 34A B U16 4X+
final
Race: A  
J 12:35 34B B U17 4X+
final
Race: A  
K 12:40 35A W U19 8+
final
Race: A  
L 12:45 35B W Club 8+
final
Race: A  
L   35C W Open 8+
final
Race: A  
M 12:50 36A M U19 1X
final
Race: B  
N 12:55     Race: A  
O 13:00 36B M Club 1X
final
Race: B  
P 13:05     Race: A  
Q 13:10 37 M Open 2X
final
Race: A  
R 13:15 38A M Nov 4X+
final
Race: A  
S 13:20 38B B U15 4X+
final
Race: A  
T 13:25 39A W U19 4X+
final
Race: A  
U 13:30 39B W Club 4X-
final
Race: A  
V 13:35 39C W Open 4X-
final
Race: A  
W 13:40 40A G U16 2X
final
Race: B  
X 13:45     Race: A  
Y 13:50 40B G U17 2X
final
Race: B  
Z 13:55     Race: A  
A 14:00 41A W Nov 4X+
final
Race: B  
B 14:05     Race: A  
C 14:10 41B G U15 4X+
final
Race: B  
D 14:15     Race: A  
E 14:20 42A M U19 8+
final
Race: A  
F 14:25 42B M Club 8+
final
Race: A  
G 14:30 42C M Open 8+
final
Race: A  
Notes

NZRA Users. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

NZSSRA Users. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.

CACC2017 Calendar

December 16
MTWTFSS
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 

January 17
MTWTFSS
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
KeyEntries open
  Entries close
Racing
Reserve day
Results published

CACC2017 Venue

map of New Zealand

Lake Ruataniwha

North Island Northland Auckland Waikato Bay of Plenty Gisborne Hawkes Bay Taranaki Wanganui/Manawatu Wellington South Island Marlborough Nelson West Coast Canterbury Otago Southland