menu menu

rowIT.co.nz

Race Schedule
- DRAFT -
entrants | draw | day sheets

The following race schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Saturday, 16th January 2016

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:30 1 M Open 2-
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
B 07:35     Race: 2  
C 07:40     Race: 3  
D 07:45 2 W Open 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
E 07:50     Race: 2  
F 07:55 3 B U17 2X
heat
Race: 1 1->A Final +3NF; Next Fastest 8->B Final
G 08:00     Race: 2  
H 08:05     Race: 3  
I 08:10     Race: 4  
J 08:15     Race: 5  
K 08:20 4 G U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
L 08:25 5 W Open 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
M 08:30     Race: 2  
N 08:35 6 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
O 08:40     Race: 2  
P 08:45     Race: 3  
Q 08:50     Race: 4  
R 08:55 7 M Open 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
S 09:00     Race: 2  
T 09:05 8 M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
U 09:10     Race: 2  
V 09:15     Race: 3  
W 09:20     Race: 4  
X 09:25 9 B U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
Y 09:30 10 G U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Z 09:35     Race: 2  
A 09:40     Race: 3  
B 09:45     Race: 4  
C 09:50 11 M Club 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
D 09:55     Race: 2  
E 10:00 12 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
F 10:05     Race: 2  
G 10:10     Race: 3  
H 10:15     Race: 4  
I 10:20 13 W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
J 10:25     Race: 2  
K 10:30 14 M Club 1X
heat
Race: 1 1->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
L 10:35     Race: 2  
M 10:40     Race: 3  
N 10:45     Race: 4  
O 10:50     Race: 5  
P 10:55     Race: 6  
Q 11:00 15 W Club 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
R 11:05     Race: 2  
S 11:10     Race: 3  
T 11:15 16 M Open 4-
heat
Race: 1 All->Final
U 11:20 17 W Open 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
V 11:25     Race: 2  
W 11:30 18A Mst 4±
heat
Race: 1  
W   18B Mst 4X±
heat
Race: 1  
X 11:35 19 M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
Y 11:40 20 B U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5->B Final
Z 11:45     Race: 2  
A 11:50 21 W U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
B 11:55 22 W Club 1X
heat
Race: 1 1->A Final +3NF; Next Fastest 8->B Final
C 12:00     Race: 2  
D 12:05     Race: 3  
E 12:10     Race: 4  
F 12:15     Race: 5  
G 12:20 23 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
H 12:25     Race: 2  
I 12:30     Race: 3  
J 12:35 24 M Club 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
K 12:40     Race: 2  
L 12:45     Race: 3  
M 12:50     Race: 4  
N 12:55 25 M U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
O 13:00 26 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
P 13:05     Race: 2  
Q 13:10     Race: 3  
R 13:15 27 W Open 4X-
heat
Race: 1 All->Final
S 13:20 28 B U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
T 13:25     Race: 2  
U 13:30 29 W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
V 13:35     Race: 2  
W 13:40     Race: 3  
X 13:45     Race: 4  
Y 13:50 30 W Club 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Z 13:55     Race: 2  
A 14:00     Race: 3  
B 14:05     Race: 4  
C 14:10 31 M Open 4X-
heat
Race: 1 All->Final
D 14:15 32 M Club 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
E 14:20     Race: 2  
F 14:25 33 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
G 14:30     Race: 2  
H 14:35     Race: 3  
I 14:40 34 W Open 4-
heat
Race: 1 All->Final
J 14:45 35 W Club 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
K 14:50     Race: 2  
L 14:55 36 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
M 15:00     Race: 2  
N 15:05     Race: 3  
O 15:10 37 M Open 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 15:15     Race: 2  
Q 15:20 38 W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
R 15:25     Race: 2  
S 15:30     Race: 3  
T 15:35 39 M/W Mst 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5->B Final
U 15:40     Race: 2  
V 15:45 40 W Open 8+
heat
Race: 1 All->Final
W 15:50 41 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
X 15:55     Race: 2  
Y 16:00     Race: 3  
Z 16:05 42 M Open 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
A 16:10     Race: 2  

Sunday, 17th January 2016

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:30 1 M Open 2-
final
Race: B  
B 07:35     Race: A  
C 07:40 2 W Open 1X
final
Race: A  
D 07:45 3 B U17 2X
final
Race: C  
E 07:50     Race: B  
F 07:55     Race: A  
G 08:00 4 G U18 8+
final
Race: A  
H 08:05 5 W Open 2-
final
Race: A  
I 08:10 6 G U16 4X+
final
Race: B  
J 08:15     Race: A  
K 08:20 7 M Open 1X
final
Race: A  
L 08:25 8 M Nov 2X
final
Race: B  
M 08:30     Race: A  
N 08:35 9 B U18 8+
final
Race: A  
O 08:40 10 G U17 2X
final
Race: B  
P 08:45     Race: A  
Q 08:50 11 M Club 4+
final
Race: A  
R 08:55 12 B U16 4X+
final
Race: B  
S 09:00     Race: A  
T 09:05 13 W Nov 8+
final
Race: A  
U 09:10 14 M Club 1X
final
Race: C  
V 09:15     Race: B  
W 09:20     Race: A  
X 09:25 15 W Club 4+
final
Race: B  
Y 09:30     Race: A  
Z 09:35 16 M Open 4-
final
Race: A  
A 09:40 17 W Open 2X
final
Race: A  
B 09:45 18A Mst 4±
final
Race: A  
B   18B Mst 4X±
final
Race: A  
C 09:50 19 M Nov 8+
final
Race: A  
D 09:55 20 B U18 4X+
final
Race: B  
E 10:00     Race: A  
F 10:05 21 W U22 4-
final
Race: A  
F   22 W Club 1X
final
Race: C  
G 10:10     Race: B  
H 10:15     Race: A  
I 10:20 23 G U16 8+
final
Race: B  
J 10:25     Race: A  
K 10:30 24 M Club 2X
final
Race: C  
L 10:35     Race: B  
M 10:40     Race: A  
N 10:45 25 M U22 4-
final
Race: A  
O 10:50 26 G U18 4X+
final
Race: B  
P 10:55     Race: A  
Q 11:00 27 W Open 4X-
final
Race: A  
R 11:05 28 B U16 8+
final
Race: A  
S 11:10 29 W Nov 4+
final
Race: B  
T 11:15     Race: A  
U 11:20 30 W Club 2X
final
Race: C  
V 11:25     Race: B  
W 11:30     Race: A  
X 11:35 31 M Open 4X-
final
Race: A  
Y 11:40 32 M Club 8+
final
Race: A  
Z 11:45 33 M Nov 4+
final
Race: B  
A 11:50     Race: A  
B 11:55 34 W Open 4-
final
Race: A  
C 12:00 35 W Club 8+
final
Race: A  
D 12:05 36 G U16 4+
final
Race: B  
E 12:10     Race: A  
F 12:15 37 M Open 2X
final
Race: A  
G 12:20 38 W Nov 2X
final
Race: B  
H 12:25     Race: A  
J 12:30 39 M/W Mst 1X
final
Race: A  
J 12:35     Race: B  
K   40 W Open 8+
final
Race: A  
L 12:40 41 B U16 4+
final
Race: B  
M 12:45     Race: A  
N 12:50 42 M Open 8+
final
Race: A  
Notes

NZRA Users. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

NZSSRA Users. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.

CACC2016 Calendar

December 15
MTWTFSS
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
 

January 16
MTWTFSS
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
KeyEntries open
  Entries close
Racing
Reserve day
Results published

CACC2016 Venue

map of New Zealand

Lake Ruataniwha

North Island Northland Auckland Waikato Bay of Plenty Gisborne Hawkes Bay Taranaki Wanganui/Manawatu Wellington South Island Marlborough Nelson West Coast Canterbury Otago Southland